Suedia anunţă că toţi diplomaţii săi au fost expulzaţi din Belarus

Suedia a anunţat miercuri că toţi diplomaţii săi au fost expulzaţi din Belarus.
Romania TV
08 aug. 2012, 09:27
Suedia anunţă că toţi diplomaţii săi au fost expulzaţi din Belarus

Preşedintele Aleksandr ‘Lukaşenko i-a trimis acasă pe toţi diplomaţii suedezi din Belarus. Frica sa faţă de drepturile omului a atins noi culmi’, scrie pe contul său de pe Twitter ministrul suedez de externe Carl Bildt, al cărui mesaj a fost confirmat pentru AFP de către un purtător de cuvânt al Ministerului de Externe al Suediei. ‘Noi am aflat în această dimineaţă’, a spus acelaşi purtător de cuvânt, potrivit Agerpres.

Anterior, agenţia de presă oficială rusă ITAR-TASS a relatat că Belarusul îşi retrage ambasada din Suedia şi propune părţii suedeze să-şi retragă misiunea diplomatică din Minsk, conform unei declaraţii a Ministerului belarus de Externe. În declaraţia diplomaţiei belaruse se subliniază totuşi că ‘nu este vorba de o rupere a relaţiilor diplomatice’, potrivit ITAR-TASS.

Relaţiile dintre cele două ţări s-au deteriorat după ce la 4 iulie un avion uşor suedez a reuşit să paraşuteze ursuleţi de plus, care conţineau îndemnuri prodemocratice în suburbiile Minskului. Avionul suedez fusese închiriat de o firmă de relaţii publice din Suedia şi a intrat ilegal în spaţiul aerian al Belarusului dinspre Lituania, fapt pentru care Lukaşenko a demis doi generali din armata aerului.

La sfârşitul săptămânii trecute, relaţiile dintre Belarus şi Suedia au cunoscut o creştere a tensiunilor odată cu anunţul expulzării ambasadorului suedez la Minsk şi represaliile imediate din partea Stockholm-ului, care a refuzat venirea unui nou ambasador belarus. În plus, Suedia a decis să retragă permisele de şedere pentru doi diplomaţi belaruşi în post la Stockholm, cerându-le să părăsească imediat ţara.

Suedia este una din ţările europene care pledează cel mai activ în favoarea dezvoltării democratice a Belarusului, notează AFP. Potrivit Ministerului suedez de Externe, ‘doi/trei diplomaţi (suedezi) se află în prezent la Minsk’.

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
Există sau nu cea mai bună grupă de sânge? Cine este predispus la înțepături de insecte, norovirus sau cancer
Fanatik.ro
Transferul lui Louis Munteanu la DC United îl umple de bani pe Neluțu Varga! Pe ce loc e acum atacantul în topul vânzărilor din SuperLiga
Capital.ro
Impozit fix anual pentru mașini. Se introduce de la 1 ianuarie 2026. Cine sunt cei care plătesc obligatoriu
Playtech.ro
Lista tuturor scumpirilor în 2026. Pentru ce vor plăti românii mai mult din 1 ianuarie
Adevarul
Adevăratul An Nou românesc: sacrificii, pluguri, zei. Revelionul băgat de comuniști în casele românilor
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Doi iubiți și-au pierdut viața la 17 ore distanță unul de celalalt. Ambii erau pe motocicletă atunci când și-au dat ultima suflare
iamsport.ro
'Ion Țiriac, un nume mai puțin cunoscut'. Ce au descoperit nord-irlandezii despre miliardarul român
MediaFlux
Noi creșteri de prețuri în 2026! Se majorează, de la 1 ianuarie, accizele la bere, vin, alcool şi combustibili
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend