Sumele impresionante pe care le câștigă românii care merg în Germania la cules de sparanghel. Mulți oameni doar visează la acești bani

Este deja cunoscut faptul că foarte mulți români aleg să meargă în Germania pentru un loc de muncă mai bine plătit. Una dintre cele mai atractive opțiuni este culesul de sparanghel. Află câți bani se pot face într-o lună.
Alina Costache
17 mai 2024, 09:49
Sumele impresionante pe care le câștigă românii care merg în Germania la cules de sparanghel. Mulți oameni doar visează la acești bani
Sumele impresionante pe care le câștigă români care merg în Germania la cules de sparanghel. Mulți oameni doar visează la acești bani

An de an, mii de români iau decizia de a părăsi meleagurile natale pentru a merge în căutarea unui trai mai bun. Cei mai mulți optează pentru țări precum Italia, Spania sau Germania. Pe lângă un mediu mult mai organizat de lucru și beneficii multiple, nu mai este un secret faptul că salariile sunt cât se poate de atractive peste hotare.

Citește și: Ce leafă ia un angajat fast-food în România. Nu sunt necesare studii, ci doar poftă de muncă

Pentru angajatorii din străinătate, românii sunt o opțiune extrem de convenabilă, iar acum, în această perioadă, cererea pe piața muncii este extrem de mare, deoarece urmează să înceapă sezonul de cules sparanghel. În acest context, agricultorii au mare nevoie de oameni dispuși să muncească cu spor, iar răsplata este pe măsură. Iată câți bani poate câștiga lunar un român care merge la cules de sparanghel în Germania.

Ei bine, pe un site unde se publică adesea oferte de muncă, un anunț pentru culegători de sparanghel în Germania propune un salariu lunar de nici mai mult, nici mai puțin de 3.000 de euro. Salariul este unul uriaș, mai ales că, în urmă cu doar 2 ani, un astfel de loc de muncă era plătit cu un salariu de 1.600 – 1.800 de euro. Acest anunț nu precizează acest lucru, dar de cele mai multe ori, angajatorii din străinătate oferă atât cazare, cât și masă, dar și alte beneficii.

Românii care trăiesc la țară sau au grădini în curte sunt ocupați în această perioadă cu grădinăritul, iar cei care vor să se laude cu reușitele lor își postează recoltele pe rețelele de socializare, fiind în această situație și o femeie care se bucură de prima sa recoltă de sparanghel.

Românca a cules prima sa recoltă de sparanghel, o legumă mai puțin obișnuită în grădinile din țara noastră.

„Azi vreau să împărtășesc cu voi sentimentul meu de bucurie. Anul trecut am plantat 60 stoloni de sparanghel, iar azi am avut prima mea mică recoltă. Eu am de gând să plantez în viitor pentru comercializare”, a precizat autoarea postării pe grupul „Mutat la țară- viața fără ceas”.

Postarea sa a strâns mii de aprecieri și sute de comentarii în care membrii grupului fie cer informații, fie precizează că și ei plantează sparanghel și împărtășesc opinii.

„De unde ați cumpărat stoloni?”, „Are cineva aici în zonă. Trimite și în țară. 4 lei rădăcina, comandă minimă de 30 bucăți”, „Se poate și din sămânță! Am eu de câțiva ani! Semințe găsiți la fitofarmacie!”, „Merită să-l aveți în grădina!”, „Cât durează prin semințe? E plantă perenă?”, „În al doilea an a făcut sparanghel! Rămâne în pământ peste iarnă! Îl am de 7 ani! Super gustos, merită să-l aveți în grădina!”, „Pentru consum propriu cam câți stoloni trebuie?”, „Eu am 8, suficient pentru o familie”, „S-au aclimatizat și în România. Nu mai sunt iernile de altădată. Felicitări, doamnă, încurajarea altor persoane din zone diferite din țară, ar conduce la stoparea migrării forței de muncă în alte țări, și vor apărea în țară la prețuri accesibile”, „La mine sunt la soare, le-am plantat la 15 cm adâncime, am mai acoperit cu mulci de 10 cm să fie cât mai lungi mugurii”, sunt câteva dintre comentariile internauților.

Citește și: Ce ascund codurile lipite pe alimente în supermarket. Cum îți dai seama ce fructe și legume sunt proaspete

 

DailyBusiness
Bolojan răspunde criticilor PSD: „Mi-am respectat mandatul și programul de guvernare”
Spynews
O asistentă de 23 de ani a fost găsită moartă în timpul turei, într-un spital privat din Constanța. Tânăra abia venise la serviciu
Fanatik.ro
Noul terminal de la Băneasa, blocat în licitații. Vecinii din cartierele de lux deja reclamă zgomotul
Capital.ro
Schimbare la eliberarea permisului de conducere. Regula se aplică în toată România. Verificarea se va face direct la ghișeu
Playtech.ro
De ce a fost mai frig în acest weekend decât anunţaseră meteorologii. Fenomenul rar care a avut loc la început de primăvară
Adevarul
Român blocat în Abu Dhabi: „Suntem pe cont propriu, indiferent ce s-ar spune”
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă la granița României! O dronă rusească a pătruns în spațiul aerian românesc, la nord de Sulina
iamsport.ro
Campionul român recunoaște că a avut un trecut dificil: ”Nu îmi e rușine să o spun! Am montat parchet în Italia”
MediaFlux
Casele de Pensii, apel privind recalcularea pensiilor! Instituțiile bat obrazul firmelor care greșesc adeverințele
stirilekanald.ro
VIDEO 28 de elevi din Focșani și profesoarele lor, blocați în Dubai după închiderea spațiului aerian
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj