Super-taifunul Haiyan, CEL MAI PUTERNIC din istorie, loveşte Filipinele cu o viteză de 275 de km la oră VIDEO

Super-taifunul Haiyan, anunţat ca fiind cel mai violent din lume în acest an, a atins Filipinele vineri, provocând inundaţii şi distrugând clădiri în regiunile expuse din centrul arhipelagului.
Romania TV
08 nov. 2013, 06:51
Super-taifunul Haiyan, CEL MAI PUTERNIC din istorie, loveşte Filipinele cu o viteză de 275 de km la oră VIDEO

Vineri dimineaţă, Haiyan mătura coastele de est ale arhipelagului cu vânturi bătând în rafale de 275 kilometri la oră, potrivit agenţiei meteorologice filipineze.

El se afla deasupra insulei Samar, la aproximativ 600 de kilometri sud-est de Manila, după ce a lovit oraşul de coastă Guian la 04.40 (joi, 22.40 GMT), a precizat meteorologul Romeo Cajulis. Taifunul se îndreaptă rapid spre nord-vest şi Marea Chinei de Sud cu viteza de 39 de kilometri la oră, potrivit aceleiaşi surse.

Postul de televiziune ABS CBN a transmis imagini cu străzi inundate şi imobile distruse din oraşul Tacloban, aflat pe litoral, informează Agerpres.

Preşedintele filipinez, Benigno Aquino, a avertizat joi populaţia să se pregătească la maxim împotriva acestei furtuni uriaşe care a avut vârfuri de 380 de kilometri la oră pe când se apropia de Filipine.

Şeful statului a atras atenţia că anumite zone expuse ale frontului de 600 de kilometri al taifunului vor fi afectate de grave inundaţii şi vânturi devastatoare, în timp ce zonele de coastă ar putea fi inundate de valuri cu o înălţime de şase metri.

Peste 125.000 de persoane din zonele cele mai vulnerabile au fost evacuate înainte de sosirea taifunului, potrivit apărării civile, iar alte milioane de persoane s-au baricadat în locuinţe. La Manila, localitate care nu se află direct pe traiectoria furtunii, ar putea resimţi efectele acesteia. Numeroase şcoli au fost închise.

Trei persoane au murit, dar bilanţul victimelro ar putea să crească semnificativ, mai ales că furtuna se anunţă a fi una dintre cele mai dezastruoase din istoria ţării.

Philippine Airlines, Cebu Pacific şi alte companii aeriene au anunţat suspendarea a sute de zboruri, cele mai multe interne, dar şi internaţionale. Aproximativ 16 milioane de persoane, dintre care 12 milioane în Filipine, se află pe traiectoria ciclonului. Vietnamul şi Laosul urmează să fie traversate de furtună duminică.

Este un taifun foarte periculos. Responsabilii locali (din Filipine) ştiu care sunt zonele cele mai vulnerabile şi au cerut evacuarea acestora„, a declarat Glaiza Escullar, de la Agenţia naţională de meteorologie.

În plus, practic nu există munţi pe traiectoria furtunii care ar fi permis diminuarea rapidă a forţei sale, a adăugat meteorologul. După cum a afirmat meteorologul american Jeff Masters, Haiyan, clasat în categoria 5, cea mai ridicată, este „cel mai puternic ciclon din istorie care ajunge pe uscat„.

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Meko, acuzat că a furat mașina pe care i-o vânduse unui băiat! Declarații halucinante
Fanatik.ro
“Credeam că Gâlcă are minte mai multă!” Verdict ferm în scandalul cu Dobre al lui Mitică Dragomir
Capital.ro
Călin Georgescu a fost exclus! AUR exclude un guvern de reconciliere națională cu PSD și PNL
Playtech.ro
Au început înscrierile pentru voucherele de 200 de euro. Elevii și studenții pot primi bani pentru calculatoare
Adevarul
Acuzații grave la un liceu din Scornicești. Inspectoratul Școlar și Poliția desfășoară anchete. Sesizarea, de la „Justițiarul de Berceni”
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de designerul Eugen Olteanu. Ce se ascunde în spatele morții fulgerătoare la doar 42 de ani: „Ai zis că o să învingi și asta”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Final tragic pentru o tânără de 30 de ani din București, după o ceartă cu iubitul de 86 de ani. A sugrumat-o cu bastonul
iamsport.ro
Antrenorul român, distrus în direct: ”Dacă eram patronul echipei, îl dădeam afară imediat, mă face de râs!”
MediaFlux
Sfântul Gheorghe 2026. Ce este interzis să faci joi, 23 aprilie. Tradiții și obiceiuri la români
stirilekanald.ro
Doliu în rândul medicilor. Doctorița care a salvat mii de copii a murit
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara