Surpriză la ultimul sondaj privind alegerile prezidenţiale: Victor Ponta este FAVORIT

Premierul Victor Ponta ar fi favorit în cursa pentru funcţia de preşedinte al României, dacă alegerile ar avea loc duminica viitoare. Asta arată un sondaj CSCI realizat în decembrie.
Romania TV
26 dec. 2013, 08:51
Surpriză la ultimul sondaj privind alegerile prezidenţiale: Victor Ponta este FAVORIT

Deşi nu şi-a anunţat intenţia de a candida pentru prima funcţie în stat, prim ministrul Victor Ponta este favoritul românilor, devansându-i clar pe politicienii de dreapta care ar putea intra în cursa pentru Palatul Cotroceni.

Astfel, dacă ar avea loc alegeri prezidenţiale duminica viitoare, Victor Ponta ar câştiga detaşat, cu 32% din intenţiile de vot, în timp ce Crin Antonescu ar obţine 24%. Mihai Răzvan Ungureanu ar primi 21% din voturi, Cătălin Predoiu 8%, iar Dan Diaconescu 6%.

Mai mult, Victor Ponta ar învinge orice candidat de dreapta dacă ar ajunge în turul doi.

Astfel, prim ministrul ar obţine 59% din voturi dacă ar concura cu Crin Antonescu, care ar obţine 41%. Dacă în turul doi l-ar avea adversar pe Mihai Răzvan Ungureanu , Ponta ar obţine 66% din voturi, iar cu Cătălin Predoiu contracandidat ar obţine 67 de procente.

Sondajul CSCI a cuprins şi întrebări legate de alegerile europarlamentare din 2014 şi arată că PSD ar obţine 41% din voturi, PNL 19%, PDL – 17%, UDMR şi PPDD câte 6%, iar Mişcarea Populară – 5 procente.

Sondajul a fost realizat în perioada 18-22 decembrie, pe un eşantion reprezentativ de 1123 de persoane, cu o marjă de eroare de plus/minus 3%.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
„Va fi o nenorocire!”. Mihai Stoica și Andrei Nicolescu anunță un scenariu fără precedent în Superliga României
Capital.ro
Se folosesc de Călin Georgescu. O nouă înșelătorie profită de fostul candidat. Oamenii cad imediat în plasă
Playtech.ro
Adio „dată de expirare” pe alimente în România. Schimbarea propusă promite mai puțină risipă, dar cere mai multă atenție la raft
Adevarul
Avertisment dur de la London School of Economics. România e pe drumul dintre „trogloditismul intelectual” și prăbușirea iminentă
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Cristina, o cunoscută influenceriță, a sfârșit în mod tragic după ce mașina în care se afla a fost complet distrusă. A suferit mai multe stopuri cardiace în drum spre spital
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Pensionarii din România care vor primi bani în plus de anul viitor. Ministrul Muncii, Florin Manole, a confirmat
stirilekanald.ro
Un microbuz cu români, implicat într-un accident mortal pe autostrada A4 din Germania
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde