Surprize în Liga 1: Craiova şi Astra au pierdut acasă

CS Universitatea Craiova a pierdut meciul de pe teren propriu cu Chindia Târgoviște, scor 0-1 (D. Popa 30 pen.), și poate încheia etapa cu numărul 10 pe locul secund în Liga 1.

06 nov. 2020, 21:07

Universitatea Craiova, liderul la zi al Ligii I de fotbal, a pierdut al doilea meci consecutiv pe teren propriu, 0-1 (0-1) cu Chindia Târgovişte, vineri seara, într-un meci din etapa a 10-a a Ligii I de fotbal.

După 0-1 cu Academica Clinceni, Universitatea a fost învinsă pe ”Ion Oblemenco” şi de Chindia, prin golul marcat de Daniel Popa (30), dintr-un penalty uşor acordat de arbitru la un duel între Marius Constantin şi Cristian Neguţ.

Universitatea, într-o formulă inedită din cauza numeroaselor absenţe, a făcut multe greşeli în prima repriză şi a fost complet lipsită de inspiraţie la construcţie şi în atac, în faţa unei echipe compacte, care a evoluat disciplinat şi care putea câştiga chiar mai clar.

Universitatea a avut, totuşi două bare, ambele prin atacantul croat Ivan Mamut (62, 70), alte ocazii fiind ratate de Alexandru Tudorie (21), Reagy Ofosu (27), Mamut (62) şi Andrei Ivan (90+2).

Chindia a avut trei situaţie de unu la unu cu portarul, prin Neguţ (12), după o gafă a lui Paul Papp, Denis Dumitraşcu, după o eroare a lui Stephane Acka, şi din nou Neguţ (90+3).

În min. 88 a intrat la oaspeţi atacantul Mihai Costea (ex-FC Universitatea Craiova).

Universitatea, după şapte victorii în primele şapte etape, are două înfrângeri în ultimele trei meciuri.

Chindia, care venea după două înfrângeri consecutive, este la al şaselea meci în care nu primeşte gol în acest sezon.

Universitatea Craiova: Pigliacelli – I. Mitran (Vlădoiu ’66), M. Constantin, Acka, Papp – Nistor, Ov. Bic, Căpăţînă (Bărbuţ ’46) – Baiaram (Ivan ’46), Tudorie (Mamut ’46), Ofosu (George ’60). Antrenor. Cristiano Bergodi

Chindia Târgovişte: Aioani – Căpuşă, Piţian, P. Iacob, Fomba (Martac ’86) – Neguţ, M. Dulca, V. Raţă, D. Dumitraşcu – D. Popa (Costea ’88), D. Florea (Yameogo ’67). Antrenor: Emil Săndoi

CS Universitatea Craiova este la al doilea eșec stagional, al doilea consecutiv pe teren propriu. Oltenii stagnează la 24 de puncte și pot pierde poziția de lider, dacă FCSB se impune mâine în duelul cu FC Botoșani.

Chindia Târgoviște strânge 14 puncte și urcă pe locul 7, la egalitate cu UTA, ocupanta ultimului loc de play-off.

Academica Clinceni a învins Astra, scor 2-0, în Liga I

Formaţia Academica Clinceni a învins, vineri, în deplasare, cu scorul de 2-0 (0-0), echipa Astra Giurgiu, în primul meci al etapei a X-a a Ligii I.

Golurile au fost marcate de Markovici, în minutul 86, şi Petrescu, în minutul 90+3.

Astra Giurgiu: Lazar – Sousa (Graur ’76), Graovac, Găman, Radunovic – Canadijija (Moise 72), Crepulja, Stahl – Merloi (Wulthrich ’46), Azulay, Budescu. Antrenor: Alexandru Radu

Academica Clinceni: Vâlceanu – Pashov, Jutric, Patriche, Dobrescu – Cascini, Cebotaru (Dobrescu ’79)- Andronic (Chunchukov ’26), Cr. Tănase (Petrescu ’60), Codrea (Markovici ’79) – Rusescu (Pîrvulescu ’80). Antrenor: Ilie Poenaru