Sute de oameni sunt blocaţi de peste 12 ore în Ialomiţa: „Avem o gravidă în 38 de săptămâni şi încercăm să ajungem cu o ambulanţă”

În Câmpia Bărăganului, viscolul a lovit năpraznic. Sunt sute de oameni blocați în nămeti de peste 12 ore. În Ialomița, zeci de soferi au rămas înzăpeziți încă de aseară, iar salvatorii nu au putut ajunge la ei.
Romania TV
06 feb. 2020, 06:59
Sute de oameni sunt blocaţi de peste 12 ore în Ialomiţa:

UPDATE 09:00  Autostrada Soarelui este închisă complet.

Vorbim despre familii cu copii mici în maşini, copii flamânzi si care au înghețat de frig în plin cod roşu de viscol. Tot în Ialomiţa 20 oameni au rămas blocați în două microbuze.

Sunt blocat de 12 ore, primul apel la 112 a fost făcut la 21:18. Atunci am derapant în şanţ cu maşina, pur şi simplu am fost scos de pe partea carosabilă de vântul puternic. Nu a fost dat cu nimic pe jos. Am vorbit permanent cu cei de la ISU, tot mi-au zis că o să ajungă cineva„, a declarat Bogdan.

Rugămintea mea la domnul Bogdan, dar şi la celelalte persoane, care nu au o problemă medicală şi stau în maşină, la căldură, să aibă răbdare. Prioritare sunt cazurile medicale, avem femei gravide care trebuie preluate şi aduse către unităţi spitaliceşti, copilaşi cu febră, bolnavi. Sunt foarte multe probleme în judeţ. Cu foarte multe persoane nu mai putem lua legătura, ori nu mai au baterii la telefon.

Facem toate eforturile să ajungem la toţi oamenii care au probleme. Avem o gravidă la Scânteia, se află în 38 de săptămâni şi încercăm să ajungem cu o ambulanţă la ea. Mai avem una la Coşereni, am plecat spre ea. Un copil cu febră de zece ani a fost preluat şi adus către spital„, a declarat Lăcrămioara Chirea, ISU Ialomiţa, pentru România TV.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Femeie, moartă în frig după ce a fost bătută și dată afară din casă de concubin. Avea 36 de ani
Fanatik.ro
Afacerea care i-a adus pierderi uriașe lui Ilie Dumitrescu. Ce investiție regretă fostul mare internațional
Capital.ro
Românii renunță la Călin Georgescu. Cifrele care dovedesc cum pierde influența. S-a prăbușit de 30 de ori
Playtech.ro
Declarație de primire a sultei și radierea din cartea funciară. Model pentru 2026 şi acte necesare
Adevarul
Întoarcerea acasă: chirurgul cardiovascular care a ales România după Franța și Luxemburg
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Sergiu, tânărul împușcat în Italia a fost înmormântat! Imaginile DURERII cu momentul în care mam... Vezi mai mult
iamsport.ro
Fostul mare fotbalist român prevede că FCSB nu va mai lua titlul! Cine va câștiga marele trofeul: ”Mi-aș dori mult!”
MediaFlux
Cum şi-a pregătit Veronica Micle sinuciderea. Ultimele versuri au fost scrise cu gândul la Eminescu
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend