Tânărul care a produs un accident rutier soldat cu şase victime a fost arestat preventiv pentru 30 de zile

Tânărul care a produs accidentul rutier în Botoşani din noaptea de luni spre marţi, în urma căruia şase persoane au fost rănite, a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, a anunţat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Botoşani, Delia Nenişcu.
Romania TV
03 iun. 2020, 12:09
Tânărul care a produs un accident rutier soldat cu şase victime a fost arestat preventiv pentru 30 de zile

Magistraţii Judecătoriei Botoşani au admis, miercuri, propunerea procurorilor de arestare preventivă a bărbatului de 28 de ani, care este cercetat pentru comiterea infracţiunilor de vătămare corporală din culpă, ameninţare şi conducere sub influenţa alcoolului.

Citeşte şi: Şoferul din Botoşani era beat în momentul în care a provocat accidentul pe care l-a transmis live pe Facebook. Tânărul a fost reţinut

„Instanţa de judecată şi-a însuşit propunerea organelor judiciare şi a dispus arestarea preventivă pentru 30 de zile”, a afirmat Nenişcu.

Tânărul se filma în timp ce conducea şi transmitea imaginile în direct pe o reţea de socializare. Acesta a produs, în noaptea de luni spre marţi, un accident rutier soldat cu şase victime. Accidentul a avut loc pe Bulevardul Mihai Eminescu din municipiul Botoşani, fiind implicate patru autoturisme.

Potrivit purtătorului de cuvânt al IPJ Botoşani, accidentul s-a produs în momentul în care autoturismul condus de tânărul de 28 de ani a lovit violent în spate un alt autoturism, pe care l-a proiectat pe contrasens, într-o maşină care circula regulamentar. Cea de-a patra maşină implicată era parcată pe marginea Bulevardului Mihai Eminescu.

Şoferul a avut o concentraţie alcoolică de 1,75 g/l alcool pur în sânge la prima probă recoltată şi de 1,53 g/l alcool pur în sânge la a doua probă

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Martor la leșinul lui Mircea Lucescu, Vladimir Screciu a vorbit în lacrimi despre fostul selecționer: „E ceva tulburător. Mă doare”
Capital.ro
Taxe pentru proprietarii de mașini. Se achită obligatoriu la înmatricularea fiecărui vehicul
Playtech.ro
Cum arată un apartament cu 3 camere de peste 90.000 de euro din Bucureşti. Este lângă Grand Arena Mall, pentru ce plăteşti suma uriaşă
Adevarul
„Epic Fury” sub foc încrucișat în SUA. Un fost consilier al președintelui Trump îi desființează deciziile: „E ca și cum ar tunde iarba”
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu, prima reacție după ce l-a vizitat pe Mircea Lucescu. Antrenorul s-a întors în România de urgență
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Doi frați de 5 și 8 ani și-au pierdut viața în timp ce jucau de-a v-ați ascunselea. Părinții i-au găsit într-un frigider
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB audiat în scandalul meciurilor trucate a spus-o direct: ”De ce să nu pun și eu 10 milioane de lei și să iau 100 de milioane?”
MediaFlux
Procedura care-l poate salva pe Mircea Lucescu. Ce este sistemul ECMO propus de medicii de la Spitalul Universitar
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj