Țara care alocă patru miliarde de euro pentru a construi case familiilor care nu-și permit o locuință. Guvernul și-a propus construirea a 33.000 de locuințe până în 2030

Guvernul unei țări din Europa a lansat un nou pachet de cheltuieli pentru a construi aproximativ 33.000 de locuințe până în 2030 celor care nu-și permit o casă.
Filip Stan
13 sept. 2024, 19:48
Țara care alocă patru miliarde de euro pentru a construi case familiilor care nu-și permit o locuință. Guvernul și-a propus construirea a 33.000 de locuințe până în 2030

Guvernul unei țări europene a luat decizia de a lansa un nou pachet de cheltuieli, pentru a ajuta oamenii nevoiași. Astfel, printr-un pachet finanțat de bugetul de stat, se vor construi aproximativ 33.000 de locuințe până în 20230, acestea fiind destinate familiilor care se confruntă cu lipsa banilor, prețurile la case și chirii fiind extrem de ridicate.

Portugalia, țara care construiește case familiilor nevoiașe. Suma investită de Guvernul portughez

Guvernul portughez a lansat vineri, 13 septembrie, un nou pachet de cheltuieli, în valoare de două miliarde de euro. Scopul acestuia este construirea a aproximativ de 33.000 de locuințe până în 2030, destinate familiilor nevoiașe care nu au venituri suficiente, prețurile la locuințe și chirii fiind prea mari pentru unii cetățeni.

„Până în 2030 vor fi aproximativ 59.000 de locuinţe. Este cea mai mare investiţie publică în locuinţe din ultimele decenii pentru a garanta o locuinţă decentă celor care au cea mai mare nevoie de ea”, a spus Miguel Pinto Luz, potrivit Reuters.

Ministrul portughez al Infrastructurii, Miguel Pinto Luz, a declarat că 10.000 dintre noile locuinţe vor fi cu finanţare nerambursabilă în proporţie de 100% iar restul de 23.000 de locuinţe vor beneficia de granturi publice echivalente cu 60% din costul fiecărei locuinţe. Noul pachet este finanțat în întregime de la bugetul de stat și se adaugă celor peste două miliarde de euro care sunt utilizate deja pentru a construi un număr de 26.000 de locuințe până în anul 2026.

Citește și: Cererile de locuințe au crescut, în ultimul an, în marile orașe, deși prețurile au explodat. Expert imobiliar: „Fie din cauze administrative, fie economice, dezvoltatorii și-au amânat planurile”

De asemenea, premierul portughez Luis Montenegro a precizat că Guvernul său minoritar de centru-dreapta este ferm decis să rezolve criza spaţiilor de locuit, alături de iniţiativele private şi cele de tip cooperativ, adăugând că noul pachet „nu va pune în pericol echilibrul bugetar”.

Portugalia se numără printre țările care au un deficit cronic de locuințe accesibile, iar fenomenul s-a agravat din cauza sosirii străinilor în zonă.

Cele mai grave probleme există în marile oraşe, inclusiv în capitala Lisabona, unde chiriile au crescut cu 94% după 2015 şi preţul locuinţelor a urcat cu 186%, potrivit datelor furnizate de revista Confidencial Imobiliario.

Citește și: El este cel mai bătrân câine din lume! Are 31 de ani, trăiește în Portugalia și îl cheamă Bobi(ță)! Arată ca orice maidanez din spatele blocului, dar e în Cartea Recordurilor!

 

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
Kennedy Boateng, anunţ despre prelungirea contractului cu Dinamo: “Cei din club îmi ştiu valoarea! Iubesc să joc aici”
Capital.ro
Călin Georgescu a făcut semnul secret. Ce semnificație avea semnul făcut de Elena Udrea: Nu e nimic întâmplător
Playtech.ro
La ce ajută Certificatul de urbanism: tot ce trebuie să ştii despre act
Adevarul
Cum poate exploata Ucraina vulnerabilitățile sistemului de apărare al Rusiei. Mutarea ce poate da o lovitură devastatoare capacităților Moscovei
wowbiz.ro
Ce se întâmplă cu Dan Petrescu, după ce s-a aflat că se confuntă cu probleme de sănătate! Daniel Pancu, dezvăluiri neașteptate după revederea cu antrenorul: „Am fost surprins…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un tânăr de 20 de ani, care mergea în vizită la bunica sa din Suceava, și-a pierdut viața după ce a intrat violent într-un autoturism
iamsport.ro
Și-a ieșit din minți după Slobozia - FCSB: ”Blatul arbitrilor, ca pe vremea lui Jean Pădureanu! O rușine fantastică, a fost eliminat ca cealaltă echipă să câștige”
MediaFlux
Fierbere în Coaliție după moțiunea împotriva ministrului Mediului. Kelemen Hunor: ”Coaliția pare nefuncțională”
stirilekanald.ro
De ce a murit, de fapt, Marco? Primele date despre moartea suspectă a tânărului de 18, găsit fără suflare de mama sa după ce a fost la o petrecere
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde