Tăriceanu: Proiectul privind drepturile acordate foştilor deţinuţi politici, un minim gest reparatoriu

Președintele Senatului, Călin Popescu-Tăriceanu, afirmă că proiectul de lege privind acordarea, începând cu 1 iulie, a unor drepturi persoanelor persecutate din motive politice în perioada regimului comunist reprezintă un "minim gest reparatoriu", precum și recunoașterea meritelor celor care s-au opus "terorii comuniste".
Iulian Tudor
12 mart. 2015, 11:38
Tăriceanu: Proiectul privind drepturile acordate foştilor deţinuţi politici, un minim gest reparatoriu

Dincolo de partea materială a lucrurilor, acest proiect repară într-un fel o nedreptate care s-a produs în perioada comunistă, o crimă împotriva poporului român, pentru că în acea perioadă cele mai valoroase elite intelectuale, politice sau din alte categorii socio-profesionale au fost exterminate. Modul în care regimul comunist s-a impus în România, ca și în alte țări, a fost prin exterminarea elitelor. Elitele erau și la sate, țăranii chiaburi, așa cum erau numiți, sau membri ai clerului. (…) Este o recunoaștere a meritelor celor care au avut de suferit și care, cu demnitate, au rezistat terorii și opresiunii comuniste. Puțin dintre ei astăzi mai sunt supraviețuitori și noi am considerat că este de datoria noastră să facem un minim gest reparatoriu„, a explicat, joi, la Senat, Călin Popescu Tăriceanu, potrivit Agerpres.

Acesta a explicat că proiectul de lege adoptat miercuri de către Camera Deputaților ca for decizional prevede că indemnizația acordată persoanelor care au intrat categoria deținuților politici, deportaților, strămutaților în perioada regimului comunist va fi una de 400 lei lunar pentru fiecare an de detenție.

Cei care au avut o internare abuzivă în spitalele de psihiatrie sau domiciliu obligatoriu vor avea o indemnizație de 200 lei pe lună. Urmașii celor decedați din categoria dispăruți sau exterminați în timpul detenției vor primi, de asemenea, o indemnizație de 400 lei pe lună neimpozabili„, a explicat Tăriceanu.

Declarația președintelui Senatului a fost făcută în prezența președintelui Asociației Foștilor Deținuți Politici, Octav Bjoza, precum și a altor membri ai Asociației, astfel că Octav Bjoza a afirmat faptul că „parcă pentru prima dată după 25 de ani s-a găsit unanimitatea”.

Sigur că noi de mult așteptam acest gest având în vedere că singura noastră vină poate a fost doar aceea de a ne fi iubit neamul, patria și tricolorul. În urmă cu 60-70 de ani, noi nu am reușit să împiedicăm, prin atitudinea noastră, instaurarea comunismului în România, nici să alungăm din țară diviziile de tancuri și infanterie ale Armatei Roșii. (…) Prin gestul nostru am reușit să demonstrăm unei lumi întregi că în această țară nu toți am fost niște lași și niște lingăi ai PCR și ai Moscovei, ci că au existat bărbați și femei gata să se sacrifice mergând până la jertfa supremă atunci când a fost vorba de salvarea demnității acestui neam„, a declarat Bjoza.

DailyBusiness
Grindeanu îl acuză pe Boloș pentru cheltuielile din Fondul de Rezervă: „Mecanismul a fost propus de ministrul Finanțelor”
Spynews
Vremea se schimbă radical în aproape jumătate de țară. Furtuni violente lovesc România | HARTA
Bzi.ro
Imagini rare cu fiul lui Mircea Badea și Carmen Brumă. Vlad, în vârstă de 11 ani, surprins în vacanța din Tenerife
Fanatik.ro
Trei zodii trec printr-o schimbare de destin de pe 10 septembrie de la ora 10.00. Noroc, prosperitate și oportunități pentru ele în această toamnă
Capital.ro
Bucurie imensă pentru Călin Georgescu. Rămâne preferatul românilor. E o traumă colectivă veche de decenii
Playtech.ro
Ajutor pentru facturi la energie: cum completezi corect cererea pentru tichete
Adevarul
Scene bizare la o grădiniță din Satu Mare: Copiii, îmbrăcați în uniforme de Șoimi ai Patriei și Pionieri. Cum răspunde instituția
wowbiz.ro
ULTIMĂ ORĂ! Un bărbat a tras cu arma pe terasa unui restaurant! Peste 6 victime până în acest moment! Atacatorul nu a fost prins! Primele detalii despre ucigaș și incident
Economica.net
O nouă eră pentru Dacia electrică
Prosport.ro
FOTO. Maria Sharapova şi-a înnebunit fanii cu apariția în costum de baie
kanald.ro
Criză politică în Franța, după ce Guvernul Francez a căzut
Cancan.ro
Elena Udrea se angajează! Unde va activa fosta blondă de la Cotroceni, la 2 luni după ce a fost eliberată din penitenciar
iamsport.ro
Anunț-ȘOC în direct: 'El va fi următorul selecționer al României! Și asta cât de curând'
MediaFlux
Bani mai puțini pentru pensionari în septembrie. Cine va primi ajutor
stirilekanald.ro
VIDEO Criză politică în Franța, după ce Guvernul a rămas fără susținere în Parlament. Emmanuel Macron va numi un nou prim-ministru "în următoarele zile”
substantial.ro
În sfârșit! O tehnică unică, capabilă să te ajute pentru totdeauna cu durerile de spate și chinuitorul nerv sciatic. Asta chiar nu stiam!