Tatăl minorei agresate de pedofilul gazat de jandarmi la Vatra Dornei explică cum s-a întâmplat totul. „Fetiţa mi-a arătat persoana”

Cazul bărbatului din Vatra Dornei, decedat după ce fost gazat de jandarmi, în urmă cu două zile, a creat multă stupoare. Acesta refuzase să se legitimeze, după ce jandarmii fuseseră sesizaţi că acesta atinsese, în numeroase rânduri, o fetiţă ce se juca în zonă. Tatăl minorei a explicat cum s-a ajuns la o asemenea situaţie!
Iulian Tudor
21 iul. 2019, 12:12
Tatăl minorei agresate de pedofilul gazat de jandarmi la Vatra Dornei explică cum s-a întâmplat totul.

Un mod tragic de a muri, cu siguranţă, însă multă lume priveşte situaţia şi din perspectiva părintelui pus în faţa unui asemenea fapt, în care fetiţa vine şi îţi spune că un „nene” o priveşte insistent şi o atinge, scrie spynews.ro. Tatăl copilei a povestit, pentru Adevărul, cum a decurs întreaga scenă, şi cum s-a ajuns ca bărbatul să fie gazat de oamenii legii.

Citeşte şi Bărbatul căruia jandarmii i-au pulverizat în faţă spray lacrimogen a murit. Pedofil cunoscut, acesta încercase să agreseze o fetiţă

„Noi (n.r. – părinţii) stăteam la masă, la terasă. Stăteam la o teresa care se afla la 20 de metri de scenă. A venit copilul plângând, fetiţa, şi mi-a spus că este o persoană care se uită la ea, o atinge. A avut un comportament deplasat. M-am ridicat de la masă, am luat fetiţa. Între terasă şi scenă era un echipaj al Jandarmeriei. M-am dus la jandarmi şi le-am spus cele întâmplate. Am plecat cu domnii de la Jandarmerie pentru a identifica persoana. Fetiţa mi-a arătat persoana. Domnii l-au rugat să se legitimeze şi să-i urmeze, la care individul a luat-o la fugă. Dacă eşti nevinovat, nu fugi. Atunci jandarmii au fugit după individ. Au reuşit să-l ajungă din urmă. I-au spus să se potolească, să stea pe loc. Nu a vrut să colaboreze. După care jandarmii au încercat să-l imobilizeze. Nu pot decât să le mulţumesc jandarmilor. Nu trebuie să aşteptăm să se întâmple ceva grav cu copiii noştri ca să acţionăm”, a spus tatăl.

Chiar dacă avea 50 de ani, suspectul era destul de masiv şi greu de stăpânit. Devenise irascibil şi agresiv, aşa că jandarmii au folosit tot ce aveau la îndemână pentru a-l potoli. Femeia jandarm aflată în misiune i-a dat cu spray lacrimogen în nas, într-o canitate letală. Parchetul Militar Iaşi anchetează modul în care au acţionat jandarmii de la Vatra Dornei pentru a-l imobiliza pe suspectul de pedofilie.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Denise Rifai a făcut primele declarații după ce Cătălin Măruță a preluat emisiunea Furnicuțele, de pe Antena 1! Mesaj emoționant
Fanatik.ro
Cât îl costă pe Gigi Becali transferul lui Arnold Garita la FCSB. „Super-preț”. Exclusiv
Capital.ro
Noile reguli UE pentru ambalaje. Prevederile vin cu restricții pentru anumite substanțe
Playtech.ro
O zi la plajă poate costa cât o noapte de hotel. Stațiunile din Grecia unde românii plătesc cel mai mult pentru relaxare
Adevarul
Autostrada Moldovei și schimbările observate de șoferi: „Este vis. Drumul e și mai rapid și mult mai relaxant”
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Trafic blocat pe A1 București – Pitești! Un TIR încărcat cu pui a lovit un pod de pe autostradă
iamsport.ro
Dragomir, verdict sceptic despre atacantul transferat în SuperLiga: ”Jucătorii de mare valoare au stabilitate”
MediaFlux
Eclipsa totală de Soare miercuri în Europa de Vest. Evenimentul, vizibil parțial și din România. Când va fi următoarea
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat