Tayyip Erdogan: Turcia a majorat estimarea rezervelor de gaze dintr-un zăcământ din Marea Neagră

Președintele Tayyip Erdogan a declarat sâmbătă că Turcia a majorat estimarea rezervelor de gaze dintr-un zăcământ din Marea Neagră la 405 miliarde de metri cubi, cu 85 mld. metri cubi mai mult decât se credea anterior, transmite Reuters, citat de Hotnews.ro.
Romania TV
18 oct. 2020, 12:42
Tayyip Erdogan: Turcia a majorat estimarea rezervelor de gaze dintr-un zăcământ din Marea Neagră

Președintele turc a precizat că zăcământul se află la aproape 4.500 m adâncime.

În august Erdogan anunțase că acest zăcământ conține 320 miliarde de metri cubi de gaz natural, fiind cea mai mare descoperire de acest fel din istoria Turciei.

Ministrul Energiei, Fatih Donmez, afirma în iulie că nava de explorare Fatih a început lucrările în perimetrul Tuna-1, aflată la circa 150 de kilometri de coasta Turciei și în apropierea zonei unde se intersectează granițele maritime cu România și Bulgaria.

Zona este în apropierea perimetrului Neptun, unde a fost descoperit cel mai mare zăcământ de gaze din Marea Neagră din ultimele decenii, în urmă cu opt ani.

Erdogan spunea, acum două luni, că descoperirea a fost făcută în sectorul Tuna-1 iar primele date arată „că zăcământul face parte dintr-o rezervă mult mai importantă„.

Dumnezeu ne-a deschis o poartă spre bogății nemaivăzute. Obiectivul nostru este să punem gazele din marea noastră în serviciul națiunii noastre din 2023„, a continuat el.

Ulterior, în contextul disputei teritoriale cu Grecia, Erdogan a spus că „Turcia va lua ce îi revine de drept în Marea Neagră, în Marea Egee și în Mediterana (…) Nu vom face nicio concesie asupra a ceea ce ne aparține„.

 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Copil român, torturat până la moarte de mamă și iubit în Belgia! Trupul lui Raul a fost găsit într-o geantă
Fanatik.ro
Cristi Manea, cu lacrimi în ochi după pierderea părinţilor: “Am rămas fără nimic! De la înmormântare am mers direct la meci. Nici acum nu realizez ce s-a întâmplat”
Capital.ro
Interzis accesul în centrul orașului. Șoferii care trebuie să obțină autorizație. Se aplică amendă pe loc
Playtech.ro
Cât de des ar trebui să speli blugii. Sfatul companiilor producătoare, așa vor rezista mai mult
Adevarul
Lecție de bun-simț la volan: cum poți scăpa de amendă la un control rutier, chiar dacă ai greșit
wowbiz.ro
Nașa lui Armin Nicoară, implicată într-un accident în drum spre filmări: „Sunt lovită din spate!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
El este bărbatul de 35 de ani care și-a pierdut viața în urma avalanșei din Bucegi. Dan Colniceanu era locotenent-colonel în cadrul ISU Brașov și iubea muntele
iamsport.ro
Ion Țiriac, afirmație uluitoare despre un copil pe care l-a crescut. Nimeni nu se aștepta la așa ceva
MediaFlux
Motivul pentru care nu poartă Donald Trump vestă anti-glonț. Răspunsul președintelui SUA a uimit pe toată lumea VIDEO
stirilekanald.ro
De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR