Tenis de masă: Bernadette Szocs și Ovidiu Ionescu au cucerit argintul la Campionatul European!

Performanță senzațională pentru Bernadette Szocs și Ovidiu Ionescu, la tenis de masă, luni, 15 august.
Filip Stan
15 aug. 2022, 22:19
Tenis de masă: Bernadette Szocs și Ovidiu Ionescu au cucerit argintul la Campionatul European!

Sportul românesc trece printr-o perioadă plină de fast. După ce David Popovici a devenit campion european la natație, la probele de 100 și 200 de metri liber, după medaliile cucerite pe bandă rulantă la canotaj, la europene, după ce Simona Halep a câștigat turneul de la Toronto, Bernadette Szocs și Ovidiu Ionescu au cucerit medaliile de argint la Europeanul de tenis de masă, la proba de dublu mixt.

În finala de la Munchen, cei doi români s-au duelat cu francezii Emmanuel Lebesson și Jia Nan Yuan. „Duetul” din statul lui Emmanuel Macron s-au impus cu 11-8, 6-11, 5-11, 9-11.

În semifinală, Bernadette Szocs și Ovidiu Ionescu au trecut de austriecii Robert Gardos și Sofia Polcanova. Românii au fost dominați în primele două seturi, 5-11 și 7-11, apoi nu au mai greșit nimic. Și-au adjudecat următoarele trei acte spectaculos, la 9, 7 și 6.

Perechea Ionescu / Bernadette Szocs a trecut în „sferturi” de polonezii Samuel Kulczycki/Katarzyna Wegrzyn, scor 3-1 (11-5, 11-9, 5-11, 14-12). În prealabil, românii îi învinseseră și pe Luka Mladenovic/Ni Xia Lian (Luxemburg), scor 3-1 (12-10, 9-11, 11-7, 11-8). Tot cu 3-1 s-au impus în „șaisprezecimi” și în fața ucrainenilor Anton Limonov/Solomia Brateiko, scor 3-1 (11-3, 4-11, 11-9, 11-6), informează Gazeta Sporturilor.

 

Zi mare pentru sportul românesc

 

Tot luni, David Popovici a cucerit al doilea aur la European. Românul a stabilit luni și un nou record mondial la juniori, la 200 de metri liber, 1 minut și 42 de secunde și 97 de sutimi, la Roma.

Înotătorul de la Dinamo a scos al treilea cel mai bun timp din istorie la proba de 200 de metri liber. În finală, Popovici nu a avut rival. A condus toată cursa și a încheiat cu două secunde în fața ocupantului locului secund, elvețianul Antonio Djakovic. Pe podium a mai urcat austriacul Felix Auboeck.

Popovici mai are în palmares nouă medalii obţinute la CE de juniori în 2021 şi 2022 (şapte de aur), un aur continental obţinut în 2021 în bazin scurt şi două titluri mondiale obţinute în acest an la Budapesta (100 m liber şi 200 m liber).

El va mai evolua la Roma şi în proba de 400 metri liber. În weekend, Popovici a devenit campion mondial la proba de 100 de metri, unde a stablit cel mai bun timp din istorie, la doar 17 ani.

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
De ce l-a dat FCSB pe Dennis Politic la Hermannstadt! Gigi Becali: “Sunt calculate toate!” Ce echipă din SuperLiga a insistat pentru atacant
Capital.ro
Decizie definitivă pentru Călin Georgescu: Turul doi înapoi! Zidurile infamiei vor cădea
Playtech.ro
Cât a ajuns să coste să îți dai copilul la o școală privată în 2026. Tot mai mulți părinți renunță din cauza cheltuielilor prea mari
Adevarul
Degeaba spargem monopolul CNAS dacă sacul e gol. Expert: „Banii nu ajung pentru că nici nu au cum să ajungă”
wowbiz.ro
Cine sunt victimele accidentului cumplit din Caraș-Severin. Un tată și cei doi copii ai săi au murit în impactul devastator
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cântăreața de muzică populară Mihaela Cojocaru s-a stins din viață la 52 de ani: „Nu cred așa ceva”
iamsport.ro
Nici Bergodi, nici Cordea! A spus cine ar fi ”principala vinovată” pentru scandalul-monstru de la CFR - U Cluj: ”Era foarte nervos pe bună dreptate”
MediaFlux
Presa din Rusia vorbește de Moartea României! Experții rușii iau în discuție un posibil atac nuclear: Distrugerea Bucureştiului...
stirilekanald.ro
Moartea a făcut prăpăd în Caraș-Severin. Trei persoane au murit după ce un TIR și un microbuz s-au ciocnit violent
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj