Terenurile deplorabile din România au atras atenţia Europei. Plângere la înalt nivel, împotriva Timişoarei

European Profesional Club Rugby (EPCR) a depus plângere împotriva clubului Timișoara Saracens pentru că nu a asigurat, sâmbătă, 14 ianuarie, condițiile necesare pentru disputarea partidei din runda a 5-a din grupa a V-a a Challenge Cup, contra echipei Stade Francais.
Filip Stan
18 ian. 2017, 14:25
Terenurile deplorabile din România au atras atenţia Europei. Plângere la înalt nivel, împotriva Timişoarei

Plângerea vizează faptul că Timișoara Saracens nu a luat măsurile care se impuneau pentru a pregăti și proteja suprafața gazonului de pe stadionul Dan Păltinișanu, nerespectând astfel Regulamentul Turneului și Înțelegerea de participare la Challenge Cup 2016-2017. Astfel, meciul nu s-a putut disputa și a fost anulat„, se arată în adresa înaintată Comisiei de Disciplină care se va reuni în cursul acestei zile pentru a dispune măsurile în consecință.

Comisia este formată din Antony Davies (Anglia), președinte, Julien Berenger (Franța) și Pamela Woodman (Scoția), membri.

Eforturile extraordinare ale staffului nostru, repetăm — ale staffului nostru, nu au fost suficiente. Este și acesta un semnal pentru cei care poartă responsabilitatea asigurării infrastructurii pentru întreg sportul românesc. Concret, la ora de începere a meciului, căpitanul echipei oaspete a refuzat intrarea pe teren motivând starea precară a acestuia, iar oficialii partidei au validat această solicitare.

Oficialii celor două echipe, împreună cu oficialii partidei (arbitri, observatori), au căutat soluții preț de câteva ore pentru disputarea partidei. Din păcate, condițiile meteo dar și aspectele logistice implicate au dus spre o singură soluție — meciul nu se poate juca. Decizia privind acest meci se va lua la masa verde, cel mai probabil meciul va fi pierdut cu 28-0 de către Timișoara Saracens SCM UVT.

În plus este foarte posibil ca echipa noastră să fie penalizată și financiar pentru că nu a reușit să asigure condițiile de joc. Pentru o informare completă menționăm că în luna august clubul nostru a solicitat organizatorilor competiției ca echipa noastră să dispute la Timișoara primele 3 din cele 6 meciuri din grupă, evitând astfel disputarea unor meciuri în luna ianuarie„, se precizează pe site-ul clubului bănățean, într-un material postat la scurt timp după decizia de nedisputare a meciului.

Timișora Saracens, „lanterna roșie” în grupa a V-a, cu 0 puncte, va susține ultimul meci vineri, 20 ianuarie, în deplasare, contra lui Edinburgh, liderul grupei.

DailyBusiness
Fum alb la Vatican! Cardinalul protodiacon va ieși la balconul central pentru a anunța „Habemus Papam!”
Spynews
Alertă ANM! Cum ne va afecta furtuna electrică, fenomenul care durează două săptămâni în România! Declarații de ultimă oră
Bzi.ro
Analiză stilistică și simbolică a Primului Cuplu din Stat, făcută de Vladimir Tătaru: George Simion sau Nicușor Dan?
Fanatik.ro
Alimentul din România pe care italienii, francezii și nemții se bat să-l cumpere. Străinii nu se uită la bani și sunt gata să plătească munți de euro. Se vinde uscat sau congelat
Capital.ro
România a pierdut o mare actriță. A strălucit asemeni soarelui în teatru și în film. Faima ei a trecut granițele
Playtech.ro
Partenera lui Nicușor Dan are un job de top! Salariul pe care l-ar vrea oricine în România
DailyBusiness
Pe cine va vota Crin Antonescu în turul 2: Am pierdut singur și aleg liber! Refuz mobilizarea pentru o nouă „salvare a țării”
Adevarul
Bomba despre originea COVID-19. Studiul exploziv care zdruncină teoria Chinei și rescrie începutul pandemiei
wowbiz.ro
Vești crunte despre fiul lui Ionel Ganea! Medicii au făcut anunțul cutremurător despre micuțul de doi ani, în urma accidentului de proporții, provocat chiar de tatăl lui. L-au resuscitat, a fost băgat în operație de urgență, dar ulterior...
Spynews
Dan Alexa și soția lui divorțează! De ce s-a despărțit concurentul Asia Express de partenera lui, Andrada
Spynews
EXCLUSIV. Imagini dureroase de la înmormântarea lui Mircea Cîmpeanu! Familia și vedetele își iau rămas bun | VIDEO
Evz.ro
Prețul la medicamente va exploda. Gaură mare în buzunarele românilor
Ego.ro
Motivul pentru care s-au certat Smiley și Pavel Bartoș la Românii au Talent! ”A fost singurul!” EXCLUSIV
Prosport.ro
Donjuanul milionar de 53 de ani se însoară cu iubita cu 21 de ani mai tânără
kanald.ro
Culiță Sterp, implicat într-un accident pe autostrada. În ce stare se află artistul
Cancan.ro
Un celebru artist a dezvăluit că suferă de cancer în stadiul 4: 'Acum câteva săptămâni am ajuns la spital' 😢
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Obligatoriu pentru românii cu pomi în curte. Trebuie să anunți primăria cu 48 de ore înainte
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prezentatoarea TV a apărut în costum de baie, iar soțul ei a fost numit pe loc „cel mai norocos bărbat din lume”
stirilekanald.ro
Fiul lui Ionel Ganea se zbate între viață și moarte. Micuțul se află în comă indusă, iar medicii sunt rezervați: "Este ventilat mecanic"
Salariul minim crește din 1 mai 2025 și ajunge la 4.500 lei
MediaFlux
Bani în plus la pensie pentru românii care au muncit 10 ani în grupe de muncă! Cum se face de fapt calculul
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
”Străinii mi-au dezvăluit traumele de familie” – ce se întâmplă într-o ședință de constelații familiale