Tesla Cybertruck cu mitralieră. Noua armă a lui Ramzan Kadîrov împotriva Ucrainei

Liderul regiunii Cecenia din Rusia, Ramzan Kadîrov, a publicat sâmbătă un videoclip în care apare conducând un vehicul Tesla Cybertruck cu ceea ce pare a fi o mitralieră montată deasupra, el afirmând că îl va trimite în zona de conflict din Ucraina, scrie Reuters.
Filip Stan
17 aug. 2024, 22:26
Tesla Cybertruck cu mitralieră. Noua armă a lui Ramzan Kadîrov împotriva Ucrainei

Ramzan Kadîrov, cunoscut pentru extravaganţele sale, a adus laude atât vehiculului său Tesla Cybertruck, cât şi lui Elon Musk, directorul executiv al Tesla Motors, într-o postare pe Telegram, numindu-l „cel mai puternic geniu al timpurilor moderne” şi invitându-l pe Musk în Cecenia.

Citește și: Război în Ucraina. Lupte grele pe frontul de est: Podul Kerci atacat cu 12 rachete ATACMS/ Zelenski: Trebuie să provocăm pagube maxime tuturor poziţiilor ruseşti şi facem acest lucru

„Noi… aşteptăm viitoarele dvs. produse care ne vor ajuta să finalizăm operaţiunea militară specială”, a scris Kadîrov, folosind termenul oficial prin care Rusia îşi descrie războiul din Ucraina.

Citește și: Războiul din Ucraina. Rusia atacă din nou Kievul, situaţia în estul frontului rămâne delicată

 

 

Rusia susține că Ucraina a folosit rachete occidentale pentru a distruge un pod de pe râul Seim, în regiunea Kursk

Ministerul de Externe al Rusiei a declarat că Ucraina a folosit rachete occidentale, probabil HIMARS, fabricate din SUA, pentru a distruge un pod peste râul Seim, din regiunea Kursk, ucigând voluntarii care încercau să evacueze civili, transmite Reuters.

”Pentru prima dată, regiunea Kursk a fost lovită de lansatoare de rachete de fabricaţie occidentală, probabil americane HIMARS”, a declarat Maria Zaharova, purtătoarea de cuvânt a ;inisterului rus de Externe, vineri seara, pe aplicaţia de mesagerie Telegram.

”Ca urmare a atacului asupra podului peste râul Seim din districtul Gluşkovo, acesta a fost complet distrus, iar voluntarii care ajutau populaţia civilă evacuată au fost ucişi”.

Şeful armatei ucrainene, Oleksandr Sirski, a declarat vineri că forţele Kievului înaintează între 1 şi 3 kilometri în unele zone din regiunea Kursk, la 11 zile de la începutul unei incursiuni în Rusia.

Kievul a susţinut că a preluat controlul asupra a 82 de aşezări pe o suprafaţă de 1.150 de kilometri pătraţi din regiune, începând cu 6 august.

Reuters nu a putut verifica independent informaţiile de pe câmpul de luptă ale fiecărei părţi.

Rusia a acuzat Occidentul că sprijină şi încurajează prima ofensivă terestră a Ucrainei pe teritoriul rus şi a spus că ”invazia teroristă” de la Kiev nu va schimba cursul războiului.

Statele Unite, care au spus că nu îi pot permite preşedintelui rus Vladimir Putin să câştige războiul pe care l-a lansat în februarie 2022, consideră până acum incursiunea surpriză o mişcare de protecţie care justifică folosirea armelor americane, au declarat oficialii de la Washington.

DailyBusiness
Traian Băsescu îl sfătuiește pe Ilie Bolojan în relația cu PSD. „Să vedem cine va îndrăzni să pice Guvernul”
Spynews
Raluca Ropotan, despre relația cu tatăl ei, Stelian Ogică. Ce relație au, în prezent, cei doi: "Noi tot timpul..." 
Fanatik.ro
S-a aflat cine moștenește averea de peste 40 de milioane de euro a marelui campion de box Ricky Hatton
Capital.ro
Război hibrid împotriva României. Ce interes are Rusia prin Călin Georgescu. Băsescu: Ne consideră dușmani
Playtech.ro
Cum obții certificatul de atestare a domiciliului dacă ai buletin electronic. Pașii pe care trebuie să îi urmezi și de ce ai nevoie de el
Adevarul
Cea mai amplă misiune secretă a Mossad în Iran: „O mică armată” de peste 100 de agenți infiltrați înaintea atacurilor aeriene
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Oraşul din România care e pe harta străinilor, alături de New York şi alte atracţii turistice
Prosport.ro
FOTO. Blonda râvnită de bogătașii din toată lumea: „Cea mai drăguță”
kanald.ro
Doi părinți din Iași, condamnati la închisoare cu executare după ce bebelușul lor de 4 luni a murit din cauză că nu și-au dorit scaun special în mașină
Cancan.ro
Gafă grosolană a lui Donald Trump la întâlnirea cu Prințul William și Kate Middleton. Ce i-a făcut Melaniei, în fața tuturor
iamsport.ro
S-a aflat după 38 de ani: Gino Iorgulescu a jucat pentru Inter Milano! A stat 3 luni în Italia, dar Ceaușescu l-a adus înapoi: ”Nicu insista să mă întorc, mă gândeam la pușcărie”
MediaFlux
Va fi blackout în România. Singurul mod în care putem evita o pană totală de curent
stirilekanald.ro
Destin negru pentru doi tineri care se iubeau încă din copilărie. Ambii parteneri s-au sinucis, după o eroare a poliției
substantial.ro
O noua tragedie zguduie România. Accident îngrozitor