Testele naţionale, adevărate provocări. Vezi ce perle au scos elevii

Peste 13.500 de elevi din anii terminali (clasele a VIII-a, a XII.a şi a XIII-a) au susţinut, joi, simularea examenului de bacalaureat şi a evaluării naţionale. Subiectele i-au pus din nou în încurcătură pe elevii din ani terminali.
Romania TV
15 mart. 2012, 16:06
Testele naţionale, adevărate provocări. Vezi ce perle au scos elevii

Elevii de liceu trebuiau să interpreteze afirmaţia lui George Călinescu, „Prietenul tuturor nu e prietenul nimănui”.

În mediul virtual au apărut câteva perle scrise de elevi. Astfel, Diana Isac ar fi scris, la acest ultim subiect, că „dacă aș vrea un prieten, l-aş vrea numai pentru mine, nu care să meargă să împrăștie vestea, ceva de genul”. Nici băieţii nu s-au lăsat mai prejos. Gabriel este de părere că expresia lui Călinescu înseamnă că „interesul poartă fesu'”, scrie adevarul.ro.

Vineri a avut loc simularea pentru examenul de profil, iar sâmbătă va avea loc proba la alegere a profilului şi specializării.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Dacă faci atac de panică, folosește acest truc simplu! Te poate calma instant
Fanatik.ro
E tot mai clar: Florinel Coman NU vine la FCSB! Cum l-a dat de gol Tavi Popescu
Capital.ro
Pensie 2026. Casa de Pensii poate cere înapoi banii în aceste cazuri. Ce trebuie să știe toți pensionarii
Playtech.ro
Lista analizelor gratuite în 2026. Ce investigații sunt decontate inclusiv pentru românii neasigurați
Adevarul
Conflict la vârful puterii în Ucraina. Sîrski îi răspunde lui Fedorov: „Datorită apărării Kievului, astăzi se pot ține briefinguri”. Budanov face un apel disperat la unitate
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O femeie din Galați, găsită fără suflare în casa concubinului ei. Era moartă de două săptămâni
iamsport.ro
Ioan Andone și-a stăpânit cu greu lacrimile! Răzvan Lucescu: ”Pe tata nu îl mai pot suna, dar dacă aș suna pe cineva acum, ar fi nea Ando”
MediaFlux
Horoscop 17 iulie. O zodie dă lovitura în carieră, iar alta primește o veste care îi poate schimba complet planurile
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România