Theodor Berna, administratorul Tehnologica Radion, arestat pentru 30 de zile

Berna Theodor, administrator al SC Tehnologica Radion SRL Bucureşti, societate implicată în dosarul mitei de la Primăria Bucureşti, a fost arestat preventiv pe o perioadă de 30 de zile pentru evaziune fiscală şi spălare de bani, prejudiciul în acest dosar depăşind 100 de milioane de euro.
Iulian Tudor
19 aug. 2014, 13:34
Theodor Berna, administratorul Tehnologica Radion, arestat pentru 30 de zile

Potrivit unor surse din cadrul Tribunalului Prahova, magistraţii acestei instanţe au dispus marţi arestarea preventivă pentru 30 de zile a lui Berna Theodor, de la 19 august până la data de 17 septembrie inclusiv, informează Agerpres.

Administratorul SC Tehnologica Radion, una dintre cele mai mari companii de construcţii din România, a fost condus luni, la sediul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel (PCA) Ploieşti alături de alte şapte persoane, de asemenea administratori de firme, toţi aceştia fiind cercetaţi sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de evaziune fiscală şi spălare de bani.

Potrivit unui comunicat de presă al PCA Ploieşti, cei opt, în calitate de administratori ai mai multor societăţi comerciale, au înregistrat în contabilitate operaţiuni comerciale nereale urmate de transferuri de bani, în scopul ascunderii provenienţei ilicite a acestora, sume care ulterior au fost retrase în numerar din conturile unor societăţi comerciale de tip fantomă.

Prejudiciul estimat este în cuantum de 104.940.660 lei (23 milioane euro) rezultat din comiterea infracţiunii de evaziune fiscală şi de 353.089.030 lei ( 78,5 milioane euro) din săvârşirea infracţiunii de spălare de bani, se arată în comunicatul PCA Ploieşti.

Conform sursei citate, la acel moment două persoane au fost reţinute, respectiv Berna Theodor, administrator la SC Tehnologica Radion SRL Bucureşti şi la SC Teloxim Con SRL Bucureşti, şi Bujoreanu Florian, administrator la SC Proiect Alfa Capital SRL Bucureşti.

SC Tehnologica Radion SRL este implicată în dosarul în care Mădălin Dumitru, directorul suspendat al Direcţiei generale infrastructură şi servicii publice din cadrul Primăriei Capitalei, este cercetat de DNA pentru corupţie.

Alte cinci persoane, de asemenea administratori de societăţi comerciale, au fost puse sub control judiciar, acestea fiind cercetate pentru săvârşirea infracţiunii de spălare de bani.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Când se trage la sorți țintarul din SuperLiga 2026-2027. LPF modifică programul noului sezon
Capital.ro
Robotaxiurile intră în Europa: unde vor fi lansate primele curse
Playtech.ro
Cât costă şezlongurile la Nisipurile de Aur în 2026. Preţuri actualizate pentru românii care merg în Bulgaria: „La banii ăștia le cumpăr”
Adevarul
Zelenski și-a schimbat aeroportul de plecare pentru vizitele externe. Liderul ucrainean a utilizat pentru prima dată aeroportul din Chișinău nu pe cel din Polonia
wowbiz.ro
Ce se întâmpla în viața medicului rezident găsit mort la Spitalul Floreasca! Lovitura pe care o primise cu două săptămâni înainte de moarte
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Banciu a numit naționalele uriașe care ”vor dezamăgi total” la Mondial: ”Zero barat!”
MediaFlux
Vouchere de vacanță pe 2026. Angajații care încep să primească tichetele
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți