Theresa May doreşte un parteneriat „profund şi special” cu Uniunea Europeană

Premierul britanic, Theresa May, a indicat marți că dorește să mențină un parteneriat ''profund și special'' cu Uniunea Europeană, ea răspunzând astfel la sugestia cancelarului german, Angela Merkel, potrivit căreia UE nu va mai putea să se bazeze complet pe Marea Britanie, relatează Reuters.
Romania TV
30 mai 2017, 15:02
Theresa May doreşte un parteneriat

”Vrem să construim… acest parteneriat profund și special cu Uniunea Europeană care rămâne, deoarece noi părăsim UE, nu și Europa”, a declarat dna May, care a fost întrebată despre comentariile dnei Merkel.

”Vom continua să cooperăm în chestiuni precum securitatea și apărarea, deoarece aceasta este important pentru noi toți”, a adăugat șefa guvernului de la Londra.

Exprimându-se în cadrul campaniei pentru alegerile generale din 8 iunie din Marea Britanie, Theresa May a afirmat că există unii în UE care doresc ”să pedepsească Regatul Unit în legătură cu Brexit-ul”, ea insistând asupra faptului că decât să existe un acord rău mai bine să nu existe niciunul.

DailyBusiness
Republica Moldova avansează spre aderarea la UE. Au fost deschise noi capitole de negociere
Spynews
Cel mai mare regret al cântăreței Nico! Are legătură cu trupa B.U.G. Mafia
Fanatik.ro
Unde a mers Neymar după ce Brazilia a fost eliminată de la Cupa Mondială. Imagini inedite cu iubita sa
Capital.ro
Se introduce portofelul digital. Schimbare majoră pentru români și restul europenilor începând din 2027. Documentele care vor putea fi folosite direct pe telefon
Playtech.ro
Ce ar însemna pentru România intrarea în „junk”. Cum ar putea fi afectați direct românii, de la rate la taxe
Adevarul
Atac spectaculos în Marea Neagră. Ucrainenii au scufundat nava rusă „Izumrud”, implicată în incidentul din strâmtoarea Kerci
wowbiz.ro
Cum arată fiul Mădălinei Manole la 17 ani! Fratele regretatei artiste a publicat o fotografie în premieră cu Petru Mircea Jr.
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cine sunt cei doi alpiniști români găsiți morți în Alpii italieni. Emil și Cornel au căzut într-o crevasă la aproximativ 3.700 de metri altitudine
iamsport.ro
Mitică Dragomir șterge pe jos cu finanțatorul din SuperLiga: ”Vai de mine, am ținut cu el, dar nu îmi place! Ce să facă antrenorul?!”
MediaFlux
Când Bulgaria a încetat să fie gluma noastră și noi am devenit gluma Europei
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?