Tik Tok va fi interzis. Țara care a decis să renunțe la cea mai populară platformă de Social Media din lume

Tik Tok, una dintre cele mai populare platorme de entertainment, va fi interzisă în Nepal. Autoritățile de acolo au decis că e cea mai bună benefică metodă de a nu perturba starea de bine a populației.
Filip Stan
14 nov. 2023, 09:56
Tik Tok va fi interzis. Țara care a decis să renunțe la cea mai populară platformă de Social Media din lume

Tik Tok va fi interzis. Oficialii au remarcat că platforma permite distribuirea necontrolată a imaginilor dăunătoare.

Ministrul Comunicațiilor și tehnologiei informației din Nepal, Rekha Sharma, a declarat că decizia fost luată luni, 12 noiembrie, în cadrul unei reuniuni a cabinetului. Sharma a spus că aplicația se dorește a fi interzisă pentru că se dorește asigurarea unei armonii sociale. „Colegii lucrează la închiderea acestuia din punct de vedere tehnic”, a transmis ministrul.

Citește și Surpriză pe piaţa salarială din România. IT-iştii sunt pe locul doi, cine sunt angajaţii care câştigă bani mai mulţi

În ultimii ani au fost raportate peste 1.600 de cazuri de fraudă cibernetică prin platformă. Șeful Autorității de telecomunicații din Nepal, Purushottam Khanal, a declarat că a cerut deja închiderea aplicației către furnizorii de internet.

„Există multe materiale nedorite și în alte rețele sociale. Ceea ce trebuie făcut este să le reglementăm și nu să le restricționăm”, a spus Pradeep Gyawali, fost ministru de externe și lider înalt al Partidului Comunist din Nepal (Marxist-Leninist Unificat).

Gagan Thapa liderul partidului Congresul nepalez, care face parte din coaliția de guvernământ, a declarat că intenția guvernului pare să fie „de a înăbuși libertatea de exprimare”.

„Reglementarea este necesară pentru a-i descuraja pe cei care abuzează de rețelele sociale, dar închiderea rețelelor sociale în numele reglementării este complet greșită”, a spus el într-o postare pe X, cunoscută anterior ca Twitter.

Sunt mai multe țări care au încercat să interzică această platformă. Spre exemplu, nici Donald Trump nu a vrut ca Tik Tok să mai existe în SUA. În plus și INdia a interzis aplicația și alte zeci de platforme dezvoltate de chinezi, pe motiv că ar fi putut compromite securitatea și integritatea națională.

Citește și Cum a reacționat un elev cu media 4, după ce a aflat că primește bursă de merit. „Cui nu-i trebuie atâția bani?”
 

DailyBusiness
Cine l-ar putea înlocui pe premierul britanic Keir Starmer, dacă scandalul legat de Epstein va pune capăt mandatului său
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
Scenariu exploziv în SuperLiga! Boateng, în mijlocul unei posibile trădări? Ce spun Mihai Stoica și Victor Angelescu despre transferul dinamovistului
Capital.ro
Reguli la bloc. Plătești în continuare, chiar dacă te-ai separat și ai centrală proprie. Locatarii care vor fi taxați de asociația de proprietari
Playtech.ro
Ce este dreptul de preempțiune. Schimbarea în cazul terenurilor agricole
Adevarul
Degeaba spargem monopolul CNAS dacă sacul e gol. Expert: „Banii nu ajung pentru că nici nu au cum să ajungă”
wowbiz.ro
Cine sunt victimele accidentului cumplit din Caraș-Severin. Un tată și cei doi copii ai săi au murit în impactul devastator
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Cântăreața de muzică populară Mihaela Cojocaru s-a stins din viață la 52 de ani: „Nu cred așa ceva”
iamsport.ro
Iubitul ei a văzut-o ce face pe gheață și a izbucnit în plâns. Imagini incredibile de la Jocurile Olimpice
MediaFlux
Ilie Bolojan se gândește la demisie. De ce e nemulțumit premierul
stirilekanald.ro
Moartea a făcut prăpăd în Caraș-Severin. Trei persoane au murit după ce un TIR și un microbuz s-au ciocnit violent
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj