TONI GREBLĂ a ieşit din AREST: Condiţiile au fost SUPORTABILE. Caprele nu sunt proprietatea mea VIDEO

Toni Greblă, fost judecător al CCR, a ieşit, miercuri, la ora 12.00, din arestul Capitalei, după ce ordonanţa de reţinere, emisă marţi de procurori, a expirat. Procurorul de caz a cerut ca Greblă să fie arestat la domiciliu, iar ICCJ a rămas în pronunţare.
Romania TV
11 mart. 2015, 10:08
TONI GREBLĂ a ieşit din AREST: Condiţiile au fost SUPORTABILE. Caprele nu sunt proprietatea mea VIDEO

Toni Greblă a exclus varianta recunoaşterii vinovăţiei în faţa instanţei susţinând în continuare că este nevinovat. „Am spus-o de la început şi îmi menţin declaraţia”, a spus Greblă.

Acesta a negat şi acuzaţia procurorilor potrivit cărora s-ar fi apucat să vândă capre. „Nici un om zdravăn la cap nu se apucă în perioada aceasta să facă comerţ, dar nici nu cred că ar fi infracţiune. (…). Caprele nu sunt proprietatea mea„, a declarat Toni Greblă.

Întrebat cum i s-au părut condiţiile în arest, Greblă a spus că acestea sunt suportabile: „Societatea românească trebuie să-şi creeze un drum în această lume, depinde ce dorim să facem. Condiţiile din arest sunt condiţiile din arest, dar sunt suportabile.”

Fostul judecător CCR a mai anunţat că nu va mai face declaraţii publice pe viitor. „Eu am demisionat din funcţiile publice pe care le deţin. Declaraţii publice nu mai fac pentru că nu mai am calitatea de a spune ceva despre o anumită situaţie sau anumite lucruri din societatea românească„, a mai spus Greblă.

Fostul judecător al Curţii Constituţionale a fost reţinut, marţi, pentru 24 de ore de procurorii DNA.

Grebă este acuzat că ar fi sprijinit exporturi ilegale în Rusia şi că l-ar fi ajutat pe finul său Ion Bîrcină să obţină mai multe contracte pentru firma acestuia, primind în schimb o maşină şi rochii pentru soţie.

Toni Greblă a fost scos cu cătuşe din sediul Direcţiei Naţionale Anticorupţie şi transferat în arestul Poliţei Capitalei. Fostul judecător a precizat că măsura de reţinere a sa este una excesivă.

Avocatul său a declarat că Toni Greblă nu şi-a recunoscut faptele. „Procurorii au dispus reţinerea pentru 24 de ore pentru că ar fi încercat prin persoane interpuse să vândă 50 de capre”, a explicat avocatul fostului judecător.

Toni Greblă a ajuns, marţi dimineaţă, la sediul DNA unde a fost audiat în dosarul în care este acuzat de fapte de corupţie.

Fostul judecător al Curţii Constituţionale şi-a clamat încă o dată nevinovăţia, precizând că demisia sa de la CCR nu reprezintă o recunoaştere a vinovăţiei, ci este expresia dorinţei sale ca dosarul său să nu afecteze activitatea acestei instituţii.

„Dacă din punct de vedere instituţional, am înţeles că se doreşte schimbarea clasei politice şi prin astfel de mijloace, din punct de vedere penal, nu înţeleg ce mi se întâmplă”, a declarat Toni Greblă.

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Cod galben de caniculă emis de ANM pentru 26 de județe! Mercurul din termometre va urca până la 36 de grade
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Marian Golea știe pentru ce zodii urmează o lună perfectă: „Totul le merge perfect”
Capital.ro
Obligație pentru românii de la bloc. Au nevoie de acord scris de la TOȚI vecinii. Legea nu dă voie să modifici
Playsport.ro
Descoperirea care șochează despre telefonul lui Trump: nici patriotic, nici american nu este
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Se pregătește America să lovească instalația nucleară Fordo din Iran? Mișcările militare care sugerează o posibilă escaladare
wowbiz.ro
L-am găsit pe Irinel Columbeanu! Am aflat adevărul despre „dispariția” fostului afacerist. Ce se întâmplă, de fapt | EXCLUSIV
Spynews
Lino Golden și soția lui, Delia, s-au despărțit? Semnele care arată că cei doi foști concurenți de la Power Couple au probleme în relație
Spynews
De ce este considerat un erou pilotul avionului prăbușit în India. Cum ar fi reușit să evite cu prețul vieții o catastrofă
Evz.ro
Românilor li se ia o piatră de pe inimă. Scapă de mari bătăi de cap
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
kanald.ro
O familie de ucraineni a fost ucisă de o rachetă iraniană. Aceștia veniseră în țară pentru a-și trata fetița bolnavă de cancer
Cancan.ro
Unde a fost găsit Irinel Columbeanu, după ce a fost dat dispărut de către apropiați. De ce avea telefonul închis de zile bune
Capital.ro
Dispar cardurile bancare?! Devine obligatoriu în toate țările UE până în 2030. Cum vor plăti toți oamenii
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată Sandra Izbașa la 35 de ani. Campioana s-a retras de mai bine de un deceniu
stirilekanald.ro
Profesoară de 30 de ani, arestată după ce a sedus un elev de 15 ani! Ar fi întreținut relații intime cu minorul chiar în incinta școlii
Ce dezvaluie despre tine purtarea gentii pe diagonala? Siguranta sau independenta
MediaFlux
Decizie privind recalcularea pensiilor de către casele de pensii! Deputații au votat prelungirea până la 30 iunie 2026
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Limitele delicate ale consimțământului în societatea românească contemporană