Trafic deviat pe DN2, după ce un TIR a derapat

Un TIR a derapat şi a intrat într-un şanţ în timp ce depăşea un utilaj de deszăpezire pe DN 2 pe raza localităţii sucevene Grănicereşti, traficul fiind deviat, au anunţat, marţi, reprezentanţii Direcţiei Regionale de Drumuri şi Poduri Iaşi.
Romania TV
25 dec. 2018, 12:47

"În timpul manevrei, şoferul a pierdut controlul volanului şi a derapat cu capul tractor în şanţ. Traficul este blocat pe ambele sensuri, fiind deviat pe DN 17A, Dorneşti - Rădăuţi. Pentru degajarea carosabilului, Secţia de Drumuri Naţionale Suceava a mobilizat la locul incidentului o volă şi două autobasculante. Echipajele DRDP Iaşi patrulează pe sectorul respectiv, aflat sub influenţa rafalelor de vânt la sol, cu vizibilitatea îngreunată din cauza viscolirii zăpezii. Carosabilul este parţial acoperit de zăpadă frământată, iar autocamionul venea cu viteză de pe o porţiune cu carosabilul umed", se precizează într-un comunicat de presă transmis de DRDP Iaşi.

Pe parcursul dimineţii de marţi, DRDP Iaşi a acţionat pe raza judeţului Suceava cu 34 de autoutilaje şi a răspândit peste 125 de tone de material antiderapant.

În continuare, se înregistrează ninsori slabe, principala problemă reprezentând-o însă vântul puternic semnalat în zona submontană a judeţului Suceava.

„În timpul manevrei, şoferul a pierdut controlul volanului şi a derapat cu capul tractor în şanţ. Traficul este blocat pe ambele sensuri, fiind deviat pe DN 17A, Dorneşti – Rădăuţi. Pentru degajarea carosabilului, Secţia de Drumuri Naţionale Suceava a mobilizat la locul incidentului o volă şi două autobasculante. Echipajele DRDP Iaşi patrulează pe sectorul respectiv, aflat sub influenţa rafalelor de vânt la sol, cu vizibilitatea îngreunată din cauza viscolirii zăpezii. Carosabilul este parţial acoperit de zăpadă frământată, iar autocamionul venea cu viteză de pe o porţiune cu carosabilul umed”, se precizează într-un comunicat de presă transmis de DRDP Iaşi.

Pe parcursul dimineţii de marţi, DRDP Iaşi a acţionat pe raza judeţului Suceava cu 34 de autoutilaje şi a răspândit peste 125 de tone de material antiderapant.

În continuare, se înregistrează ninsori slabe, principala problemă reprezentând-o însă vântul puternic semnalat în zona submontană a judeţului Suceava.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Cei mai bogați investitori din fotbalul românesc dau o nouă lovitură de proporții. Sunt aproape să preia magazinele celebre unde sute de mii de români își fac cumpărăturile zi de zi
Mihai Gâdea provoacă valuri în televiziune. Scandalul ar fi fost unul național: S-a încercat să fiu cumpărat cu geanta de bani
Playtech.ro
Programul supermarketurilor de Crăciun. Ce magazine sunt deschise pe 24, 25 și 26 decembrie
Adevarul
Ce îl așteaptă pe Zelenski în scenariul cel mai negru pentru Ucraina
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
BREAKING NEWS Un avion s-a prăbușit pe un aeroport din SUA! Nu există supraviețuitori
iamsport.ro
A fost bairam! Supărarea ține puțin în Oltenia: jucătorii au aruncat cu bani în lăutari după eșecul din Conference League
MediaFlux
Ce a spus Trump despre întâlnirea cu Nicușor Dan. Se negociază "la sânge"
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet