Trafic îngreunat în Pasul Tihuţa, din cauza ninsorilor

Noapte grea pentru drumarii din Pasul Tihuţa. Din cauza ninsorilor, traficul s-a desfăşurat cu dificultate, chiar dacă aceştia au actionat în continuu. Şoferii au circulat cu 20 km pe oră, iar unii dintre ei au tras pe dreapta chiar şi trei ore, pînă când drumul a fost curăţat.
Romania TV
16 ian. 2012, 06:58
Trafic îngreunat în Pasul Tihuţa, din cauza ninsorilor

Duminică noapte, stratul de zăpadă a ajuns sa măsoare 15 centimetri în doar 15 minute. Drumarii au patrulat tot timpul în Pasul Tihuţa, pentru a preveni apariţia unor blocaje. Traficul s-a desfăşurat totuşi cu dificultate. Şoferii au stat ore bune pe drepta sau au condus cu viteză foarte redusă.

În ultimele zile, drumarii din Bistriţa au acţionat non-stop cu zece utilaje de deszăpezire şi au împrăştiat sute de tone de material antiderapant.

„Stratul de zăpadă este la jumătate de metru în pasul tihuţa la ora actuală, continuă să ningă, să viscolească (…) Am consumat în aceste patru zile 600 de tone de material antiderapant, pe 47km”, a declarat Vasile Curtean, şeful districtului Drumuri Naţionale “Tiha Bărgăului”.

Cu dificultate s-a circulat şi în zonele montane din judeţele Buzău, Braşov, Argeş, Alba şi Hunedoara.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Iustin Petrescu va avea un decor atipic la nuntă! Rar vezi așa ceva în România | VIDEO
Fanatik.ro
Cum a trăit Gigi Becali succesul Universității Craiova? „Și-a dat seama că e departe de ei”
Capital.ro
Călin Georgescu face dezvăluiri despre eliminarea sa din cursa prezidențială: Au făcut din Țara Românească o peșteră de tâlhari
Playtech.ro
Urmează o nouă minivacanță pentru elevi în luna iunie. Elevii vor merge la școală doar trei zile
Adevarul
„Autostrada cu tuneluri”, la doi ani de la startul lucrărilor. Ce a mai rămas de construit din tronsonul Margina - Holdea
wowbiz.ro
1 iunie vine cu modificări la plata concediilor medicale! Categoriile care vor fi plătite și în prima zi
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Tânărul din Arad suspect de hantavirus a fost confirmat pozitiv. Opt contacți ai pacientului, izolați pentru 21 de zile
iamsport.ro
Prunea a răbufnit în direct după Craiova - U Cluj 5-0: ”Am înnebunit când am văzut, vorbeam singur! Spuneți-mi și mie de ce?!”
MediaFlux
Infecția cu hantavirus din România nu se transmite de la om la om ci este tulpina transmisă de rozătoare, confirmă Institutul Cantacuzino
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi