Traficul prin PTF Vama Veche a fost reluat doar pentru autoturisme

Traficul autoturismelor către Bulgaria prin Punctul de Trecere a Frontierei Vama Veche a fost reluat, joi dimineaţă, după ce fusese sistat miercuri seară pentru toate categoriile de autovehicule din cauza înrăutăţirii condiţiilor meteorologice din ţara vecină, transmite Mediafax.
Romania TV
09 feb. 2012, 11:01
Traficul prin PTF Vama Veche a fost reluat doar pentru autoturisme

Potrivit reprezentanţilor Gărzii de Coastă Constanţa, autorităţile bulgare au luat decizia ca de joi, începând cu ora 10.00, să permită intrarea pe teritoriul Bulgariei a autovehiculelor cu tonajul mai mic de 10 tone. Astfel, prin punctul de frontieră comun Vama Veche – Durankulak, traficul este restricţionat pentru autovehiculele cu capacitatea mai mare de 10 tone.

De asemenea, în Punctul de Trecere a Frontierei Ostrov a fost impusă măsura restricţionării accesului autovehiculelor cu masa mai mare de 3,5 tone, iar prin PTF Negru Vodă este menţinută restricţia privind autovehiculele cu capacitatea mai mare de 10 tone.

Autorităţile bulgare au informat că restricţia nu se aplică autocamioanelor înmatriculate în Bulgaria, care pot opri în parcările din apropierea frontierei.

Traficul autovehiculelor, atât de mare tonaj, cât şi al automobilelor a fost închis, miercuri seară, prin Puctul de Trecere a Frontierei Vama Veche, la decizia autorităţilor bulgare, din cauza înrăutăţirii condiţiilor meteorologice din ţara vecină.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Maria Covașa, ironie fină la adresa lui Dany Boy după ce i-a cunoscut actuala iubită! Fosta concurentă de la Insula Iubirii nu s-a putut abține
Fanatik.ro
Atac armat după un meci de fotbal! Un suporter argentinian a fost împușcat!
Capital.ro
Ce trebuie să știe toți proprietarii de locuințe din România. ASF explică ce acoperă, de fapt, polița PAD: Sume limitate
Playtech.ro
Românii sub 30 de ani pot încasa bani în fiecare lună dacă se angajează. Bonusul oferit de stat
Adevarul
Șeful Ryanair neagă faptul că un bărbat ar fi fost aspirat pe geamul spart al unui avion: „Aceste afirmații sunt lipsite de sens”
wowbiz.ro
Andreea Ibacka a izbucnit în plâns! Ce a emoționat-o până la lacrimi pe vedetă: „Nu-mi mai e rușine să fiu vulnerabilă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Astăzi se împlinesc 9 ani de la decesul Denisei Răducu! Incredibil ce a apărut pe pagina regretatei artiste
iamsport.ro
500.000 de euro pentru Dan Petrescu! Omul de afaceri era disperat să-l aducă la echipă. Victor Becali: ”Băi, ești nebun?”
MediaFlux
Casa de Pensii explică cum se dovedește stagiul de cotizare la pensie. Mai multe soluții dacă s-a pierdut cartea de muncă
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România