Tragedie în Galați înainte de prima zi de școală. Un copil de 9 ani a murit după ce a căzut cu bicicleta și i-ar fi intrat ghidonul în gât

Tragedie în Galați înainte de prima zi de școală. Un copil de 9 ani a murit duminică, 10 septembrie, după ce a căzut cu gâtul în ghidonul unei biciclete. Imediat după accident, băiețelul a intrat în stop cardio-respirator. La fața locului a intervenit un echipaj de la Serviciul Județean de Ambulanță, pentru a-i salva viața copilului, însă a fost prea târziu.
Alina Costache
11 sept. 2023, 08:52
Tragedie în Galați înainte de prima zi de școală. Un copil de 9 ani a murit după ce a căzut cu bicicleta și i-ar fi intrat ghidonul în gât
Tragedie în Galați înainte de prima zi de școală

Tragedie în Galați înainte de prima zi de școală. Accidentul s-a produs pe Faleza Superioară a Dunării, pe trotuar, în dreptul Parcului Viva, iar băiețelul era însoțit de părinți, când s-a întâmplat. Poliția urmează să stabilească dacă se încadrează în categoria evenimentelor rutiere, potrivit Pro Lider FM.

Citește și: Halucinant! O femeie a murit, după ce medicii de la Spitalul Județean din Galați au tratat-o pentru diabet, deși a acuzat probleme la plămâni

Tragedie în Galați înainte de prima zi de școală

Martorii susțin că băiețelul a căzut cu bicicleta, apoi s-a ridicat și a fugit spre mama lui, însă, în scurt timp, a căzut din picioare. Ar fi apucat să spună că îl doare tare gâtul și nu poate respira.

Copilul a fost transportat apoi de urgență la Spitalul de Copii din Galați. Manevrele de resuscitare au continuat pe durata transferului la unitatea medicală, însă ulterior acesta a murit.

Din verificările preliminare efectuate de polițiștii din cadrul Biroului Rutier Galați s-a stabilit faptul că minorul se deplasa pe o bicicletă pe aleea pietonală de pe bulevardul Marea Unire, dinspre zona Trecere Bac către strada Prelungirea Traian, iar când a ajuns în zona parcului Viva, s-ar fi dezechilibrat și ar fi căzut, autoaccidentându-se.

La momentul producerii accidentului minorul era însoțit de părinții săi și de un frate care se plimba alături de el, tot pe o bicicletă.

Polițiștii au întocmit un dosar penal pentru infracțiunea de ucidere din culpă, urmând ca în cursul cercetărilor să se stabilească împrejurările în care s-a produs acest tragic accident rutier„, a transmis IPJ Galați.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Femeie, moartă în frig după ce a fost bătută și dată afară din casă de concubin. Avea 36 de ani
Fanatik.ro
Cum s-a ales Mitică Dragomir cu funcție de general fără o zi de instrucție în viața lui! „Am avut pistol, dar n-am tras niciodată”
Capital.ro
Asociația de proprietari decide! Devine obligatoriu pentru toți proprietarii de apartamente
Playtech.ro
Cea mai importantă ramură dintr-un pom: la ce să fii atent când tai copacii din grădină
Adevarul
Câte kilograme sunt normale și de ce greutatea ideală nu există. Medic: „Circumferința taliei poate spune mai mult decât cântarul”
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Sergiu, tânărul împușcat în Italia a fost înmormântat! Imaginile DURERII cu momentul în care mam... Vezi mai mult
iamsport.ro
BREAKING | Rivala din SuperLiga 'încearcă să îl deturneze' pe Moruțan din drumul spre Rapid: 'Așa am auzit'
MediaFlux
Vouchere de vacanță 2026. Noi modificări pentru angajați. Cum vor putea fi folosite
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend