Trei biciclişti loviţi de maşini în județul Arad. Unul dintre ei a fost decapitat

Trei biciclişti au fost loviţi de maşini în decurs de doar 30 de minute, sâmbătă, în judeţul Arad. Una dintre victime a fost decapitată, iar alta se află în stare critică.
Romania TV
25 mai 2019, 14:33
Trei biciclişti loviţi de maşini în județul Arad. Unul dintre ei a fost decapitat

Cel mai grav accident a avut loc între localităţile arădene Vladimirescu şi Horia, unde doi biciclişti, unul de 26 de ani şi al doilea de 46 de ani, circulau pe partea carosabilă, în timp ce un şofer care s-a apropiat cu viteză din spate, aflat în stare de ebrietate, i-a lovit pe ambii.

Biciclistul mai tânăr a fost proiectat într-un lan cu grâu, însă a suferit doar răni la picior, în timp ce al doilea biciclist a fost izbit atât de puternic încât a fost decapitat, părţi din craniu fiind împrăştiate pe asfalt.

Purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie Judeţean Arad, Claudia Iuga, a declarat că în acest caz şoferul era băut.

„Autoturismul era condus de un arădean de 31 de ani, care la un moment dat a efectuat o manevră de depăşire, nepăstrând o distanţă laterală suficientă, accidentându-l mortal pe biciclistul de 46 de ani. În urma testării cu aparatul alcooltest a conducătorului auto, a rezultat o valoare de 0,18 mg./l. alcool pur în aerul expirat”, a declarat Iuga.

Şoferul va fi cercetat penal pentru ucidere din culpă, fiind dispusă şi recoltarea de probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei.

Bărbatul decedat era din localitatea Vladimirescu şi avea 11 copii.

Cu mai puţin de 30 de minute înainte de producerea acestui accident, un alt biciclist a fost lovit de o maşină, în apropiere de oraşul Ineu, pe un drum judeţean. Doi pompieri care se deplasau pentru a prelua în pază o secţie de votare s-au oprit pentru a acorda prim-ajutor biciclistului, el fiind preluat ulterior în stare critică de elicopterul SMURD, pentru a fi transportat la Spitalul Judeţean Timişoara.

Şoferul a fost şi el grav rănit, pentru că autoturismul a ajuns în şanţ, bărbatul fiind descarcerat de către pompieri şi transportat la spital în Arad.

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
EXCLUSIV | Dana Badea, prima reacție după ce s-a scris că are cancer! Fosta ispită de la Insula Iubirii și-a ieșit din minți
Fanatik.ro
Ce vrea să facă, de fapt, Hagi la națională. Strategie pe 5 puncte – sistemul de joc și ce sunt obligați jucătorii să arate la națională
Capital.ro
Viața la bloc. Cine plătește pentru întreținerea liftului. Obligație indiferent de etaj și numărul de persoane din locuință
Playtech.ro
Unde e mai ieftin carburantul acum: România sau Bulgaria? Analiza completă după ultimele scăderi
Adevarul
Misterul originii moților din Munții Apuseni. Urmași ai dacilor, romanilor și popoarelor atrase de aur
wowbiz.ro
Valentin Sanfira vine cu o „replică” zguduitoare. Ce a apărut pe pagina artistului la scurt timp după ce Codruța a vorbit despre divorț : „Mă știu curat și drept”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un microbuz plin cu copii s-a ciocnit violent cu un autoturism, în județul Mureș. Zece persoane au ajuns la spital
iamsport.ro
Cel mai mare obstacol pentru Gică Hagi la națională? ”Regele”, avertizat de un fost coleg din Generația de Aur: ”Având în vedere asta, îi va fi greu”
MediaFlux
Acești români NU vor mai plăti impozit pe clădiri. Cea mai bună veste
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj