Trei echipe s-au calificat în sferturile Cupei României. Steaua va juca miercuri, în optimi

FC Vaslui, Astra Giurgiu şi Pandurii Târgu Jiu sunt primele trei formaţii calificate în sferturile de finală ale Cupei României, în urma meciurilor disputate marţi. Au părăsit competiţia FC Botoşani, Gaz Metan Mediaş şi Ripensia Timişoara.

29 oct. 2013, 20:56

Astra Giurgiu a câştigat în deplasare marţi, în optimile de finală ale Cupei României. Trupa lui Daniel Isăilă a câştigat cu scorul de 1-0 pe terenul lui Gaz Metan Mediaş, unicul gol al întâlnirii Unicul gol al partidei fiind reuşit de brazilianul Junior Morais (min. 86), cu un şut din afara careului.

Gazdele au jucat cea mai mare parte a reprizei secunde în zece oameni, după eliminarea lui Sergiu Muth (54), pentru două cartonaşe galbene. Cu un minut înainte, Ionuţ Buzean (Gaz Metan) şutase în transversală.

FC Vaslui s-a calificat după 4-1 cu FC Botoşani, în condiţiile în care oaspeţii au deschis scorul, iar Pandurii Târgu Jiu a câştigat fără probleme, cu 3-0, meciul cu Ripensia Timişoara, jucat în deplasare.

Astăzi se vor juca două partide, Steaua – ACS Poli Timişoara (ora 20.00, PRO TV) şi FC Braşov – Viitorul Constanţa (ora 18.00, DigiSport).