Trei kilograme de canabis, găsite în podul casei unei familii care cultiva plante halucinogene

Trei kilograme de canabis au fost descoperite, în urma unei percheziţii, în comuna Valea Mare din judeţul Olt, în podul casei unde locuia o familie ai cărei membri cultivau plantele halucinogene şi le vindeau în Italia, informează, joi, Poliţia Române.
Romania TV
09 feb. 2012, 10:30
Trei kilograme de canabis, găsite în podul casei unei familii care cultiva plante halucinogene

Potrivit unui comunicat al Poliţiei Române, este vorba de un bărbat de 50 de ani, o femeie de 44 şi un tânăr de 24 de ani, care formau atât o familie, cât şi un grup infracţional organizat cu preocupări pe linia traficului de droguri.

„În podul locuinţei au fost găsite aproximativ 3 kg de canabis – fragmente vegetale uscate de culoare verde (muguri şi tulpiniţe), cantitate ce provenea dintr-o cultură clandestină, înfiinţată la această locuinţă, în cursul anului 2011”, se arată în documentul citat.

Poliţiştii au stabilit în urma cercetărilor că, în perioada august – septembrie 2011, bărbatul de 50 de ani a transportat în Milano aproximativ un kilogram de canabis şi l-a distribuit unor consumatori.

„Cei trei au fost conduşi la sediul Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism – Biroul Teritorial Olt, în vederea audierii de către procurori şi dispunerii de măsuri legale. Faţă de aceştia se efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de constituire a unui grup infracţional organizat, scoaterea din ţară de droguri de risc, fără drept, trafic de droguri de risc şi consum de droguri de risc”, se mai arată în comunicatul Poliţiei Române.

Acţiunea a fost realizată de poliţiştii Brigăzii de Combatere a Criminalităţii Organizate Craiova – Serviciul de Combatere a Criminalităţii Organizate Olt şi procurorii DIICOT – Biroul Teritorial Olt, cu sprijinul poliţiştilor din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Olt.

DailyBusiness
Poți păstra numărul de înmatriculare dacă vinzi sau radiezi mașina? Legea oferă răspunsul clar
Spynews
Alina Eremia a ajuns să se îmbolnăvească din cauza standardelor. Ce spune artista despre schimbările prin care a trecut
Bzi.ro
Mesaj viral transmis de Piedone de Paște! Dușmanii lui au rămas fără cuvinte!
Fanatik.ro
Vești bune pentru mai mulți pensionari: veniturile cresc din luna mai. Cetățenii care primesc bani mai mulți
Capital.ro
Decizie pentru toți clienții PPC, fostul Enel. Românii trebuie să aleagă din 1 iulie. Se bifează o singură variantă
Playtech.ro
Gestul banal făcut de români pe casa scării, amendat pe loc. Sancțiuni de sute de lei pentru cei prinși pe camere
DailyBusiness
Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, dă asigurări că nu vom petrece Paștele pe întuneric. ”NU există risc de black-out în România, în condițiile actuale!”
Adevarul
Circumstanțele discutabile ale vizitei lui JD Vance la Vatican: „A intrat cu forța și a lăsat o lume fără Papă”
wowbiz.ro
Mihai Bobonete, în doliu! A murit chiar în noaptea de Înviere: „Ne-a părăsit acum câteva momente”
Spynews
Noua teorie a lui Alex Bodi despre femeile independente. Cum îi pune afaceristul la punct pe bărbații care au uitat să fie stâlpul familiei
Spynews
Când va avea loc priveghiul lui Rareș Ion, tânărul mort la doar 20 de ani. Familia lui urmează să își ia rămas bun de la el
Evz.ro
Ce se întâmplă când moare Papa. Cum se alege un nou Suveran Pontif
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Despărțirea anului între milionari! Prietena Soranei Cîrstea a rupt mariajul de 9 ani cu fostul celebru fotbalist
kanald.ro
Breaking News! A murit Papa Francisc
Cancan.ro
De ce a murit Papa Francisc? Boala perfidă care l-a ucis în a doua zi de Paște
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
A murit Papa Francisc. Doliu mondial în lumea creștinății chiar în a doua zi de Paște
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată iubita afaceristului care a plătit 400.000.000 de dolari pe 1.000 de apartamente
stirilekanald.ro
Cine ar putea să îl înlocuiască pe Papa Francisc. Următorul șef al Bisericii Catolice ar putea fi de culoare
Ultima apariție în Duminica Paștelui a Papei Francisc. Mesajul pentru Umanitate
MediaFlux
Cine va fi viitorul Papă? Care este procesul de selecție și ce urmează după moartea Papei Francisc
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Liderul senatorilor PNL, Daniel Fenechiu, și-a tras vilă ANL în Voluntari dar ea se află… în București