Trei trenuri în care se aflau aproximativ 80 de pasageri au rămas înzăpezite în Dolj

Trei trenuri în care se aflau aproximativ 80 de pasageri au rămas înzăpezite, joi, în judeţul Dolj, majoritatea călătorilor fiind preluaţi de alte garnituri sau de autoturisme. Trenurile au fot repuse în circulaţie după câteva ore.
Romania TV
16 feb. 2012, 19:30
Trei trenuri în care se aflau aproximativ 80 de pasageri au rămas înzăpezite în Dolj

UPDATE: Trenurile de călători oprite, joi după-amiază, între staţii din judeţul Dolj pentru ca echipele să poată interveni la deszăpezirea liniilor acoperite de zăpadă viscolită au fost repuse în circulaţie, transmite Mediafax.

Potrivit unui comunicat de presă, Compania Naţională de Căi Ferate „CFR” SA a informat că trenul R 9135 care circulă pe relaţia Craiova – Calafat şi-a reluat circulaţia, la ora 18.50, spre staţia de destinaţie.

 

Trei trenuri au rămas înzăpezite, fiind vorba despre trenul Regio 9135 Craiova – Calafat, blocat la un kilometru de Sălcuţa, trenul Regio 9004 Craiova – Bucureşti – în staţia Jianca şi Săgeata Albastră 1894 pe ruta Craiova – Piteşti – blocată între Cârcea şi Pieleşti, potrivit reprezentanţilor Prefecturii Dolj, citaţi de Mediafax.

În cele trei garnituri se aflau aproximativ 80 de pasageri. Astfel, în trenul Regio 9135 sunt blocaţi în zăpadă 20 de călători, care nu se ştiu încă cu ce vor fi preluaţi. Totodată, cei 40 de pasageri din trenul Regio 9004 au fost preluaţi de o altă garnitură, iar cei 20 de călători din Săgeata Albastră au fost preluaţi cu autoturisme.

De asemenea, Prefectura Dolj a anunţat că nouă drumuri judeţene sunt închise.

Tot joi, o femeie din localitatea doljeană Vela a născut acasă, întrucât drumul comunal era blocat din cauza zăpezii.

Primarul Constantin Vasile a declarat că femeia a născut o fetiţă sănătoasă, fiind ajutată de o fostă asistentă de la Spitalul Judeţean din Craiova, în prezent pensionară.

Femeia a născut o fetiţă sănătoasă şi a refuzat să meargă la spital, spunând că se simte bine şi că nu are nevoie de îngrijiri medicale suplimentare„, a spus Constantin Vasile.

Joi după-amiază, în judeţul Dolj a fost emisă avertizare de Cod galben pentru viscol.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Femeie, moartă în frig după ce a fost bătută și dată afară din casă de concubin. Avea 36 de ani
Fanatik.ro
Gigi Becali îl bagă în ședință pe Darius Olaru după FC Argeș – FCSB 1-0: „O să-l sun să îl rog asta!”
Capital.ro
Medicamentele care te lasă fără permis de conducere. Pot influența testele antidrog: Conțin substanțe similare unor droguri
Playtech.ro
Cea mai importantă ramură dintr-un pom: la ce să fii atent când tai copacii din grădină
Adevarul
Câte kilograme sunt normale și de ce greutatea ideală nu există. Medic: „Circumferința taliei poate spune mai mult decât cântarul”
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Sergiu, tânărul împușcat în Italia a fost înmormântat! Imaginile DURERII cu momentul în care mam... Vezi mai mult
iamsport.ro
BREAKING | Rivala din SuperLiga 'încearcă să îl deturneze' pe Moruțan din drumul spre Rapid: 'Așa am auzit'
MediaFlux
Vouchere de vacanță 2026. Noi modificări pentru angajați. Cum vor putea fi folosite
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend