Trei variante pentru creşterea salariului minim discutate la Guvern. Varianta 1 ianuarie 2024 a picat definitiv!

Florin Jianu, preşedintele Consiliului Naţional al Intreprinderilor Private Mici şi Mijlocii din România (CNIPMMR), a declarat, după discuţiile de la Guvern pe tema salariului minim, că s-au propus trei variante pentru creşterea acestuia, niciuna dintre ele nefiind legată de 1 ianuarie 2024.
Filip Stan
12 dec. 2023, 15:40
Trei variante pentru creşterea salariului minim discutate la Guvern. Varianta 1 ianuarie 2024 a picat definitiv!
Trei variante pentru creşterea salariului minim discutate la Guvern. Varianta 1 ianuarie 2024 a picat definitiv!

Trei variante pentru creşterea salariului minim discutate la Guvern. Florin Jianu a dezvăluit că au fost propuse următoarele variante pentru creşeterea salariului minim:

  • 3.500 de lei brut, de la 1 iulie 2024 şi 3.700 de lei de la 1 ianuarie 2025 (propunerea patronatelor)
  • 3.700 de lei brut, de la 1 iulie 2024 (propunerea Guvernului)
  • 3.800 de lei brut, de la 1 iulie 2024 (propunerea sindicatelor)

Citeşte şi: Marcel Boloş: Pentru 2024, nu există creşteri de impozite şi taxe, iar deficitul va fi in jur de 5%

„Sindicatele au venit cu o propunere de creştere de 3.800 de lei de la 1 iulie 2024 iar Guvernul a venit cu o propunere de majorare de 3.700 de lei, de la 1 iulie 2024. Pentru industria agroalimentară să rămână comun salariul minim pe economie de 3.700 de lei şi să nu umble la salariul minim pe economie pentru construcţii, pentru că ei au un salariu diferenţiat la 4.500 de lei. Acestea au fost propunerile pe masă, acum vom vedea care este decizia Guvernului”, a declarat Florin Jianu.

Citeşte şi: Veste bună pentru milioane de români! Ciolacu anunță cu cât va creşte salariul minim în 2024

Preşedintele CNIPMMR a menţionat că specialiştii din Guvern efectuează analizele pentru cele trei variante. „Am înţeles de ce am avut această discuţie, astăzi, pentru că se construieşte bugetul de stat şi atunci trebuia să ia o decizie în zilele următoare. Bugetul am înţeles că se pune astăzi în transparenţă decizională, noi am cerut câteva lucruri, o cerere consistentă pentru mediul de afaceri şi am înţeles că este o creştere de 12% a bugetului privind IMM-urile. Nu am primit un răspuns foarte clar, dar credem şi sperăm şi o să fim atenţi la construcţia bugetului să existe sume pentru start-up-uri, pentru IMM-uri, pentru nivelul de garanţii pentru anul viitor, pentru că dacp vom discuta numai despre taxe şi impozite şi nu discutăm şi despre reconstrucţia şi de susţinerea mediului de afaceri nu cred că suntem într-un trend bun”, a precizat Florin Jianu.

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Europa se pregătește pentru era reginelor! Majoritatea tronurilor vor fi ocupate de femei
Fanatik.ro
Gigi Becali, reacție despre numirea lui Gică Hagi selecționer al României: “Unești fotbalul! Burleanu a făcut cea mai bună mutare”
Capital.ro
Un nou partid în România, cu Călin Georgescu președinte. 2 nume mari vor lipsi sigur din el: L-au folosit și trădat
Playtech.ro
Actul care trebuie depus de două ori pe an de anumiţi pensionari. Legea a intrat în vigoare în 2024
Adevarul
Lumea în pericol. Verdict sumbru după raportul de la Munchen: „Garanțiile de securitate se diluează. Rusia încă are forța să facă o nefăcută”
wowbiz.ro
Rezultatul autopsiei lui Sorin, afaceristul mort împreună cu soția și copilul în accidentul din Iași! Cauza reală a decesului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Afaceristul Sorin Ciprian Iacob s-a stins din viață în urma unui grav incident rutier, în Ciortești! UPDATE: Femeia însărcinată și copilul și-au pierdut viața la spital
iamsport.ro
Prunea, frapat de ce injecții își făcea fostul patron din Liga 1: ”Efectul? Ca surdul în clopot! Se ducea la Chicago cu avionul privat pentru ele”
MediaFlux
Anunț pentru românii care așteaptă pensia pe card
stirilekanald.ro
Moartea a făcut prăpăd în Caraș-Severin. Trei persoane au murit după ce un TIR și un microbuz s-au ciocnit violent
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj