Trompetele lui Putin amenință din nou Europa! ”Rusia va trebui să lanseze un atac nuclear. Nu avem de ales”

Trompetele lui Putin sunt de neoprit! La nici o zi de la evenimentele care anunțau un război civil în adevăratul sens al cuvântului în Rusia, propagandiștii de serviciu ai Kremlinului au revenit la vechile obiceiuri și amenință, din nou, Europa cu un atac nuclear.
Alina Costache
25 iun. 2023, 19:08
Trompetele lui Putin amenință din nou Europa! ”Rusia va trebui să lanseze un atac nuclear. Nu avem de ales”
Trompetele lui Putin amenință din nou Europa!

Trompetele lui Putin amenință din nou Europa! Serghei Karaganov, președintele emerit al Consiliului pentru Politică Externă și de Apărare al Rusiei, descris de presa occidentală drept un apropiat al lui Vladimir Putin, a declarat într-un editorial din publicația Ria Novosti că armele nucleare au salvat lumea.

Citește și Rusia a reluat masiv bombardamentele în Ucraina. Kadîrov nu-l iartă pe Prigojin: „Am crezut că unii oameni îşi iubesc Patria, că sunt de încredere”

Trompetele lui Putin amenință din nou Europa!

Karaganov, considerat una dintre vocile inteligente ale Kremlinului, susține că Occidentul a declanșat un război în pântecele unei mari puteri nucleare, adică Rusia și îl încurajează pe Putin să folosească aceste arme împotriva Europei.

Redăm mai jos editorialul halucinant al lui Serghei Karaganov în publicația Ria Novosti.

”În ultimele decenii, în Statele Unite, Europa și chiar parțial în Rusia. Ceea ce eu numesc parazitism strategic s-a răspândit: credința că nu poate exista război și nu va exista niciodată. S-au obișnuit cu asta și pe această bază a crescut ideologia occidentală modernă. În plus, acum există o propagandă absolut fără precedent, care nu a fost nici măcar în timpul Războiului Rece. Oamenii sunt pur și simplu păcăliți și oamenii se tem chiar să spună ceea ce gândesc cu adevărat. Drept urmare, din cauza acestor 70 de ani de pace, sentimentul de autoconservare al societății a încetat să funcționeze și, cu ajutorul propagandei încântător de rele, acest sentiment de autoconservare este înecat în continuare, precum și declarațiile că Rusia nu va lovi niciodată Europa. Propaganda oficială occidentală pompează ideea că Occidentul poate face orice, iar Moscova va tolera toate acestea. Și acum sa manifestat extrem de convex și luminos.

În ultimii ani, Rusia a început să consolideze descurajarea nucleară, dar până acum măsurile luate sunt complet insuficiente. La un moment dat, ne-am calmat, am mers în conformitate cu teoriile occidentale și am ridicat în mod nesăbuit pragul pentru utilizarea armelor nucleare, care acum nu sunt folosite accidental de Occident. Acolo, tot timpul, semi-oficialii subliniază: nu, rușii nu vor folosi niciodată arme nucleare. Ei vor ca noi nici măcar să nu ridicăm această întrebare în niciun caz, ca și cum le-ar elibera calea pentru a purta un război nesfârșit împotriva lor Ucraina. Dar având în vedere că potențialul lor în complexul militar-industrial este mai mare decât al nostru, ei vor doar să ne epuizeze.

Sper că nu vom folosi niciodată arme nucleare, dar faptul că refuzăm posibilitatea de a le folosi în toate situațiile, cu excepția cazului unui pericol mortal pentru statul însuși, mi se pare frivol.

Astfel, statele leagă mâinile Rusiei și speră să o arunce în aer pe termen lung cu acest război lung. Și, ca rezultat, slăbește radical principalul său rival – China, caz în care va fi singur. Acesta este un plan strategic care este absolut clar. Ei bine, în același timp, americanii, după ce au aruncat deja poporul ucrainean în cuptor, împing Europa acolo, distrugând pozițiile pe care le-a ocupat timp de cinci secole. Ei rezolvă astfel o altă problemă – distrug Lumea Veche ca jucător strategic și potențial concurent strategic. La rândul lor, elitele europene comprador își conduc țările și popoarele la măcel.

Vreau să cred că adversarii noștri își vor veni în fire. Pentru că dacă nu, atunci conducerea militaro-politică a Rusiei se va confrunta cu o alegere morală teribilă și cu necesitatea de a lua o decizie dificilă. Dar cred că președintele nostru la un moment dat trebuie să-și proiecteze hotărârea de a folosi arme nucleare.

Cu toate acestea, se pune întrebarea cine poate și ar trebui să fie ținta unui astfel de atac. Americanii, după cum știm cu toții, au mințit fără rușine, spunând că ne pregătim pentru lovituri asupra Ucrainei. Aceasta este o monstruoasă lipsă de sens, rea, pentru că, desigur, ucrainenii sunt un popor înșelat nefericit care este condus la măcel. Dar totuși, aceștia sunt oamenii noștri, nu îi vom lovi. Dacă vine vorba de lovituri nucleare, atunci ar trebui să vorbim despre o serie de țări din Europa care oferă cea mai mare asistență regimului mercenar de la Kiev.

Din fericire, am început să urcăm pe scara descurajării nucleare. Dar trebuie să ne mișcăm mai repede și mai decisiv, deși, desigur, utilizarea armelor nucleare este un pas monstruos, ar trebui evitat cât mai mult posibil. Dar, așa cum arată vectorul de dezvoltare al Occidentului, elitele și societatea sa, mișcarea lor către valori anti-umane și post-umane, toate acestea indică în mod clar o abordare obiectivă a unui război termonuclear major. Trebuie să întrerupem acest proces și astfel să salvăm lumea – dacă este posibil, desigur, evitând acțiunile super-dure”, a spus Serghei Karaganov.

 

Citește și Rusia este în alertă maximă! Autoritățile au suspendat toate evenimentele și le cer cetățenilor să nu iasă din case.”Situaţia este dificilă”

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Cum s-au îmbrăcat soțiile de fotbaliști la nunta lui Florinel Coman și a Ioanei Timofeciuc. Dennis Man, Darius Olaru și Denis Alibec s-au numărat printre invitați
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Stațiunea din România, supranumită „fabrica de sănătate”, unde găsești aer curat și ape tămăduitoare. E unică în Europa, celebră chiar și printre turiștii străini și cu greu găsești locuri libere
Capital.ro
Proprietarii de case și apartamente vor plăti mai mult. Ordin în România din 1 ianuarie: Așa e normal
Playtech.ro
Amenzi de mii de lei pentru românii care stau la bloc şi nu permit accesul în locuinţă. Cazurile în care sunt obligaţi să facă asta
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Netanyahu s-a comportat neobișnuit înainte de atacul asupra Iranului, dezvăluie medicul său
wowbiz.ro
Imaginile care îți frâng inima: fetița Teodorei, surprinsă pentru prima dată după tragedie. Cum a reacționat când și-a revăzut prietenii
Spynews
Jo trece prin momente dificile. Mesajul sfâșietor publicat de artistă: "Am atâtea întrebări"
Spynews
Orașul superb din Croația pe care să îl vizitezi. Locul este popular pentru plajele întinse și istoria bogată
Evz.ro
Noi reguli pentru cei care stau la bloc. Riscă să fie amendați dacă nu le respectă
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Simona Halep a atras privirile la Cluj. Cum a ieșit la plimbare
kanald.ro
Un cuplu britanic și-a luat rămas bun pe Instagram înainte de prăbușirea zborului Air India. Ce mesaj au transmis aceștia chiar înainte de decolare
Cancan.ro
Inmormântarea lui Ion Iliescu, subiect de scandal! Care este motivul principal și ce dorință ar avea fostul președinte
Playsport.ro
Ce sumă maximă poți retrage de la bancomat fără să fii luat la întrebări de bancă sau de ANAF
Capital.ro
Decizie pentru cei care retrag cash de la ATM. Schimbare totală la bancomate. Intră în vigoare din 28 iunie
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Ion Țiriac dă România peste cap și trage metroul până la Otopeni: „În 6 luni, cu niște mititei, chinezi”
stirilekanald.ro
Soț și soție, găsiți morți în cort, în timpul unei drumeții! Ireal care a fost cauza decesului
Ultimă oră. Ilie Bolojan a refuză. Care este noua variantă
MediaFlux
Dispar prețurile mici la energie. Hidroelectrica face anunțul pentru toți clienții
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Spectacol cu robot dansator pe manele, la zilele unei comune din Teleorman, fără canalizare  (VIDEO)