Tudorel Toader a câştigat un nou mandat de rector la Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iaşi

Tudorel Toader a obţinut 283 de voturi, în timp ce contracandidatul său a luat 210 voturi. În jur de 100 de voturi au fost anulate.
Romania TV
11 mart. 2020, 21:00
Tudorel Toader a câştigat un nou mandat de rector la Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iaşi

Fostul ministru al Justiţiei Tudorel Toader a fost reales în funcţia de rector al Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, mandatul 2020-2024, el obţinând cu peste 70 de voturi în plus faţă de contracandidatul său.

La alegerile desfăşurate miercuri la universitatea ieşeană s-au prezentat la vot aproape 70 la sută din cei 861 de alegători. Tudorel Toader a obţinut 283 de voturi, în timp ce contracandidatul său a luat 210 voturi. În jur de 100 de voturi au fost anulate.

 

„Mulţumiri pentru încrederea şi onoarea acordată prin alegerea în demnitatea de Rector al UAIC, pentru un nou mandat de patru ani”, a scris pe Facebook Tudorel Toader, imediat după anunţarea rezultatelor.

În cursă s-a înscris şi un student, Silvian Manuel Man, liderul onorific al Ligii Studenţilor, cunoscut pentru criticile sale vehemente la adresa rectorului Tudorel Toader, candidatura sa fiind însă respinsă de Biroul Electoral.

El a precizat că a decis să intre în competiţie după ce a încercat să identifice un contracandidat cu şanse în bătălia cu Tudorel Toader, doar că s-a lovit de reticenţa şi frica unor profesori.

Tudorel Toader a ocupat funcţia de ministru al Justiţiei în guvernele PSD Grindeanu, Tudose şi Dăncilă, deţinând şi două mandate succesive de judecător al Curţii Constituţionale.

În anul 2016, Tudorel Toader a fost ales în funcţia de rector al Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, iar un an mai tâziu s-a autosuspendat din funcţie pe perioada exercitării mandatului de ministru la Justiţie.

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
Ce promisiune i-a făcut Leo Messi soției sale, Antonela. O va pune în aplicare după retragerea din fotbal
Capital.ro
Limită la bani. Transferurile bancare care depășesc această sumă trebuie declarate. Fiscul verifică tranzacțiile
Playtech.ro
Ce reprezintă ultimele şase cifre din CNP: detaliul de pe cartea de identitate pe care puţini îl bagă în seamă
Adevarul
O adolescentă de 17 ani, bătută și violată de angajatul tatălui său, a murit mâncată de porci după individul a lăsat-o inconștientă în țarcul animalor
wowbiz.ro
Cine sunt victimele accidentului cumplit din Caraș-Severin. Un tată și cei doi copii ai săi au murit în impactul devastator
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
A murit și soția însărcinată a lui Sorin Iacob, afaceristul care si-a pierdut viata in accidentul din...
iamsport.ro
”El e singurul patron din România de care mi-a fost frică". Amenințat că va fi ”dus în pădure și bătut” după un gol încasat
MediaFlux
Trump nu cedează! Amenință că trimite întăriri militare și un portavion
stirilekanald.ro
Moartea a făcut prăpăd în Caraș-Severin. Trei persoane au murit după ce un TIR și un microbuz s-au ciocnit violent
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj