Tudorel Toader a publicat lista avizelor date de Ministerul Justiţiei începând din ianuarie 2018 DOCUMENT

Tudorel Toader, ministrul Justiţiei, a publicat luni după-masă situaţia proiectelor de acte normative primite la minister pentru avizare în perioada 3 ianuarie 2018 - 15 aprilie 2019. Avizele au fost date, în medie, în 2-3 zile lucrătoare. Ministerul a soluţionat 1.161 de proiecte transmise de 33 de instituţii.
Romania TV
22 apr. 2019, 15:21
Tudorel Toader a publicat lista avizelor date de Ministerul Justiţiei începând din ianuarie 2018 DOCUMENT

Ministerul Justiţiei a publicat pe site „Situaţia statistică a proiectelor de acte normative trimise la MJ de către principalii inițiatori, spre avizare, conform procedurilor din HG 561/2009 aferente perioadei 3 ianuarie 2018 – 15 aprilie 2019”

Potrivit documentului, în perioada analizată ministerul a emis 1.161 de avize către 33 de instituţii. Durata medie de soluţionare a fost de aproape 3 zile pentru fiecare aviz.

Cele mai multe avize au fost date pentru Ministerul Dezvoltării (123), Ministerul Apărării (115), MinisterulFinanţelor (101).

Gestul ministrului vine după criticile lui Liviu Dragnea, care a spus că multe decizii ale guvernului au fost blocate din cauza întârzierii avizelor de la Ministerul Justiţiei.

În replică, Tudorel Toader a declarat că proiectele de acte normative erau aduse la avizare cu câteva ore înaintea şedinţelor de guvern pentru a se invoca întârzieri de la Ministerul Justiţiei şi uneori întârzierea era invocată chiar înainte de a fi trimise documentele la avizare.

Citeşte şi: Toader face dezvăluiri: Proiectele de acte normative erau aduse, uneori, spre avizare cu câteva ore înaintea şedinţei de Guvern

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Apariție rară pentru mama lui Cristi Chivu. Cum arată femeia și ce o leagă de CSM Reșița
Capital.ro
Elena Udrea primește o lovitură grea de la ANAF. Fiscul îi vinde terenurile. Cât costă proprietățile sechestrate
Playtech.ro
Cea mai ieftină benzină sau motorină din marile orașe. Unde găsesc șoferii cele mai bune prețuri la carburant vineri, 22 mai
Adevarul
Cine este Max Korzh, rapperul din Belarus care umple Arena Națională. Fanii săi s-au luat la bătaie în Centrul Vechi
wowbiz.ro
S-a aflat abia acum! Cine a venit la înmormântarea Alisiei, tânăra ucisă fără milă în Bihor! Tatăl vitreg al fetei în vârstă de 18 ani a spus totul: „Nu i-am interzis să vorbească cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Aurelia, o arhitectă de 30 de ani din Timișoara, a fost găsită moartă în râul Bega. Telefonul fetei, abandonat pe malul apei
iamsport.ro
Florin Prunea a spus ce jucător nu mai are loc la Dinamo: ”Trebuie să plece”
MediaFlux
Ministerul Muncii, anunț privind modificările la vechimea în muncă de la 1 septembrie 2026
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi