Turcia a cucerit o localitate strategică aflată sub controlul luptătorilor kurzi în Siria

Forţele turce au atins joi un obiectiv important al ofensivei lor contra unei miliţii kurde în nord-vestul Siriei preluând controlul unei localităţi strategice, dar campania lor este departe de a fi finalizată, relatează AFP.
Romania TV
08 mart. 2018, 19:21
Turcia a cucerit o localitate strategică aflată sub controlul luptătorilor kurzi în Siria

Militarii turci, sprijiniţi de combatanţi sirieni, au preluat joi „controlul total” al oraşului Jandairis, situat în sud-vestul regiunii Afrin, a indicat Observatorul Sirian pentru Drepturile Omului (OSDO).

Această victorie vine într-un moment în care înaintarea forţelor Ankarei, care au lansat pe 20 ianuarie o ofensivă contra miliţiei kurde YPG (Unităţile de Protecţie a Poporului), calificată drept „teroristă” de Turcia, este deosebit de costisitoare din punctul de vedere al pierderilor în rândul soldaţilor.

Conform statului-major turc, peste 40 de militari turci au fost ucişi de la începutul acestei operaţiuni, intitulată „Ramură de măslin”, care a tensionat relaţiile între Ankara şi Washington, Statele Unite sprijinind YPG contra grupării Stat Islamic (SI) în Siria.

Dar cucerirea localităţii Jandairis ar putea marca un punct de cotitură pentru forţele turce şi servi drept trambulină pentru un eventual asalt asupra oraşului Afrin, bastion al YPG unde se găsesc încă mii de civili.

Forţele Ankarei „s-au ciocnit de cele kurde (de apărare) în timpul primelor săptămâni, dar de acum ele distrug lent poziţiile YPG”, subliniază Aron Lund, expert al think-tank-ului american Century Foundation.

„Operaţiunile turce par să progreseze încet, dar constant. (…) Este poate mai lent şi mai dureros faţă de ce sperau turcii, dar, pentru moment, bătălia nu progresează decât într-o direcţie: înfrângerea kurzilor”, a adăugat el.

După ce au capturat Jandairis, golit de locuitori, grupuri de combatanţi sirieni au cercetat oraşul, pe ale cărui străzi erau împrăştiate cadavre de luptători kurzi, potrivit unui corespondent AFP.

Canalele de televiziune din Turcia au difuzat joi seara imagini care prezentau un steag turc deasupra unei clădiri din localitatea cucerită. 

DailyBusiness
Bolojan răspunde criticilor PSD: „Mi-am respectat mandatul și programul de guvernare”
Spynews
O asistentă de 23 de ani a fost găsită moartă în timpul turei, într-un spital privat din Constanța. Tânăra abia venise la serviciu
Fanatik.ro
După ce și-a înșelat soția cu prietena acesteia, milionarul a dat lovitura. Afacerea care i-a adus o adevărată avere
Capital.ro
Statul vrea banii românilor. Anunț pentru cetățenii cu vârsta de peste 18 ani: Se aplică de la 6 martie
Playtech.ro
Unde se vor construi cele opt noi staţii de metrou din Bucureşti: este una dintre cele mai aglomerate zone din Capitală
Adevarul
„Comoditatea mașinii personale e de fapt masochism și barosăneală”. Dezbaterea virală despre traficul din București
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă la granița României! O dronă rusească a pătruns în spațiul aerian românesc, la nord de Sulina
iamsport.ro
Alimentul preferat de Ion Țiriac înainte să devină miliardar: ”Mânca 12-14 la micul dejun”
MediaFlux
Zelenski, dispus să se întâlnească cu Putin, cu o singură condiție. Posibilă pace până în noiembrie în Ucraina
stirilekanald.ro
(P) Importanța farmacistului în alegerile informate pentru sănătatea inimii
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj