Turcia şi-a închis spaţiul aerian pentru zborurile civile siriene

Turcia a închis spaţiul aerian pentru zborurile civile siriene, a afirmat duminică ministrul turc de externe, Ahmet Davutoglu, după anunţarea sâmbătă de către Damasc a unei măsuri similare contra avioanelor turceşti, transmite AFP.
Romania TV
14 oct. 2012, 17:20
Turcia şi-a închis spaţiul aerian pentru zborurile civile siriene

Noi am închis ieri (sâmbătă) spaţiul nostru aerian pentru cursele de linie ale avioanelor siriene aşa cum am făcut deja înainte pentru zborurile militare siriene„, a declarat Davutoglu ca răspuns la întrebările jurnaliştilor în timpul unei deplasări la Konya, în centrul Turciei.

Aşa cum am stabilit că aceste zboruri civile au fost folosite necorespunzător de către Ministerul sirian al Apărării, în scopul de a transporta material militar, noi am adresat ieri o notă părţii siriene„, a continuat ministrul, ale cărui afirmaţii au fost transmise de canalul de televiziune NTV.

Această măsură intervine în timp ce agenţia oficială siriană SANA, citân Ministerul sirian de Externe, a anunţat sâmbătă seara interdicţia de către Siria pentru avioanele de linie ale companiei publice turce Turkish Airlines de a-i survola teritoriul, ca represalii la o măsură similară luată de autorităţile turce.

Ankara nu a confirmat adoptarea unei asemenea măsuri.

Autorităţile turce au interceptatmiercuri un avion de linie sirian ce venea de la Moscova cu destinaţia Damasc, pentru a verifica încărcătura considerată suspectă.

Premierul turc Recep Tayyip Erdogan a indicat că avionul transporta muniţii şi echipamente militare.

Tensiunile au crescut între Turcia şi regimul sirian al preşedintelui Bashar al Assad după ce un obuz sirian a ucis cinci civili la 3 octombrie într-un sat din apropierea frontierei cu Siria. Artileria turcă a efectuat mai multe tiruri de represalii contra poziţiilor militare siriene şi Davutoglu a afirmat că Turcia va riposta fără ezitare la orice nouă violare a frontierei sale.

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Florin Salam, dans incendiar cu Floricica Dansatoarea! Puțini știu ce relație este între ei, de fapt
Fanatik.ro
Ipostaza inedită în care s-a pozat Paula Badosa alături de sora sa mai mică. Tenismena face furori cu formele sale
Capital.ro
Se schimbă regulile la bancomat. Obligație în UE, se va verifica în timp real. Anunț pentru cine retrage bani numerar
Playtech.ro
Ce cheltuieli taie românii pentru a face față scumpirilor. Mulți se plâng că au ajuns la limită: „Nu mai am la ce renunța”
Adevarul
„S-au trezit la viață de Paște”. Doi români aflați în stare vegetativă, salvați printr-o metodă revoluționară folosită în Parkinson
wowbiz.ro
Andreea Bălan și Victor Cornea s-au căsătorit! Imagini emoționante de la cununia civilă a vedetei
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Calendar ortodox pentru 22 aprilie 2026. Ce NU trebuie să facă creștinii pentru a se feri de boli și necazuri
iamsport.ro
L-a auzit pe Gigi Becali și s-a revoltat în direct: ”Îmi venea să sparg televizorul, mi-a fost o scârbă teribilă! Nu are Hristos, nu are mamă, nu are tată”
MediaFlux
Alertă în SUA: Trump a vrut să acceseze arma nucleară. Cine a reușit să-l oprească
stirilekanald.ro
Rusia va plăti despăgubiri după ce a doborât un avion de pasageri cu 67 de oameni la bord
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara