Turismul în 2011: Sosirile în unităţile de primire turistică au crescut cu 16%

Sosirile şi înnoptările în structurile de primire turistică au crescut anul trecut, faţă de 2010, cu 16%, respectiv cu 12,2%, a anunţat, joi, Institutul Naţional de Statistică (INS).
Romania TV
02 feb. 2012, 09:21
Turismul în 2011: Sosirile în unităţile de primire turistică au crescut cu 16%

Astfel, sosirile au însumat 7,002 milioane, din care 78,4% au reprezentat turişti români, iar 21,6% turişti străini, ponderi apropiate de cele din anul 2010.

Sosirile în hoteluri au deţinut o pondere de 76,7% din totalul sosirilor în structurile de primire turistică. Faţă de anul 2010 sosirile în hoteluri sunt în creştere cu 16,8%.

Înnoptările înregistrate în structurile de primire turistică au însumat anul trecut 17,914 milioane. Turiştii români au acoperit 82,9% din totalul înnoptărilor, iar cei străini 17,1%.

Indicele de utilizare netă a locurilor de cazare în 2011 a fost de 26,4% pe total structuri de cazare turistică, în urcare cu 1,1 puncte procentuale faţă de anul 2010. Indici mai mari de utilizare a locurilor de cazare s-au înregistrat la hoteluri – 31,6%.

Sosirile vizitatorilor străini în România, înregistrate la punctele de frontieră, au fost de 7,611 milioane, în creştere cu 1,5% faţă de 2010. Majoritatea vizitatorilor străini provin din ţări europene (94,3%). Din statele Uniunii Europene s-au înregistrat 57,7% din totalul sosirilor vizitatorilor străini în România. Dintre statele Uniunii Europene cele mai multe sosiri s-au înregistrat din Ungaria (35,2%), Bulgaria (18,2%), Germania (8,7%), Italia (8%) şi Polonia (5,7%).Transportul aerian a înregistrat în anul 2011, comparativ cu anul 2010, cea mai mare creştere (24,1%).

Plecările vizitatorilor români în străinătate, înregistrate la punctele de frontieră, au fost în anul 2011 de 10,936 milioane, în creştere cu 0,3%. Mijloacele de transport rutier au fost cele mai utilizate de către vizitatorii români pentru plecările în străinătate, reprezentând 72,4% din numărul total de plecări. Comparativ cu anul 2010, cea mai mare creştere s-a înregistrat la transportul aerian (15,1%).

În decembrie sosirile înregistrate în structurile de primire turistică au însumat 470.900, în creştere cu 21,4 % faţă de cele din luna decembrie 2010. Sosirile turiştilor români au reprezentat 81,5% din numărul total. Înnoptările au însumat 1,034 milioane, în creştere cu 16,1% faţă de cele din luna decembrie 2010.

Sosirile vizitatorilor străini în România, înregistrate la punctele de frontieră, au fost în luna decembrie 2011 de 542.000, în creştere cu 1,9% faţă de luna decembrie 2010.

Plecările vizitatorilor români în străinătate, înregistrate la punctele de frontieră, au fost în decembrie de 735.900, în scădere cu 2,3% comparativ cu ultima lună a anului 2010.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Româncă, strigăt de disperare, după ce soțul a plecat de acasă! Și-ar fi părăsit familia pentru un alt român, pe care îl consideră “Creatorul”
Fanatik.ro
Ștefan Baiaram a reușit o performanță istorică în tricoul Craiovei! L-a depășit pe Ilie Balaci și îl amenință pe Sorin Cârțu
Capital.ro
Cu ce riscuri ne putem confrunta în următorii ani. Ilie Bolojan vorbește despre ratingul României: Sper să putem trece la o perspectivă stabilă
Playtech.ro
Schimbări pentru elevii care intră în clasa a IX-a. Mai mult timp pentru recapitulare și o materie nouă în locul dirigenției
Adevarul
„Ne-am îmbolnăvit toți”. Coșmarul unor români într-una dintre cele mai populare destinații din Albania: „Apa mirosea a canalizare”
wowbiz.ro
Detalii halucinante în cazul bărbatului găsit îngropat într-o curte din Botoșani! Marinel a fost înjunghiat în inimă, iar concubina lui se numără printre suspecți
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un băiat de 13 ani și-a pierdut viața după ce a mâncat o bucată de brânză contaminată cu E. coli
iamsport.ro
”Pe Nadia am întâlnit-o la mine acasă, era iubita lui Ștefan Bănică”. Brokerul fugar povestește reacția ”Zeiței” când i-a intrat în baie
MediaFlux
Schemă de ajutor pentru românii din diasporă. Guvernul a aprobat un buget de 100 de milioane de euro
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România