TVR a angajat pe poziţia de ombudsman un fost ofiţer SRI. Cum explică instituţia recrutarea acestuia

Septimiu Marica, un fost ofițer SRI, a fost numit de TVR pe poziția de ombudsman. În mod normal, poziția de ombudsman are ca atribuții, printre altele, legătura dintre redacție și public, are rolul de stabili un echilibru.
Romania TV
11 oct. 2018, 11:51
TVR a angajat pe poziţia de ombudsman un fost ofiţer SRI. Cum explică instituţia recrutarea acestuia

Marica este absolvent al Academiei Naționale de Informații, a lucrat opt ani în SRI și a contribuit la înființarea Centrului Zonal de Înalte Studii pentru prevenirea și Contracararea Bioterorismului”.  

E specialist în „depistarea comportamentului simulat” și este cofondator al Iceu, o companie de „consultanță, training și business intelligence”, firmă cu competențe, printre altele în retail, vânzări, banking, dar și „unități speciale de recrutare, Armată, Poliție, Procuratură, Consultanți politici.”

A fost director executiv al firmei de pază Guard One. Potrivit profilului de pe LinkedIn, nu a lucrat ca jurnalist, notează paginademedia.

„Raportarea la funcţiile deţinute anterior ar fi însemnat discriminare”, răspunde TVR la una din întrebările Paginademedia.ro, precizând că Marica „nu mai are de mulţi ani calitatea de ofițer SRI”.

TVR: Angajarea lui Septimiu Marica s-a realizat urmare a analizei aptitudinilor profesionale ale acestuia de către angajator, în condiţiile legii şi conform reglementarilor interne ale SRTv.  Analiza a ţinut cont de pregătirea sa profesională care are la bază studii de relaţii publice şi jurnalism. Raportarea la funcţiile deţinute anterior ar fi însemnat discriminare.

Persoana care ocupă poziţia de Ombudsman şi care nu mai are de mulţi ani calitatea invocată de dvs. a fost angajată pe o perioadă determinată.

Un ombudsman (potrivit regulilor internaționale) face munca de semnalare a greşelilor în articole, de semnalare a derapajelor etice şi răspunde cererilor cititorilor pentru a uşura munca jurnalistului şi pentru a asigura o legătură directă cu publicul.

În TVR, atribuțiile ombudsmanului sunt punctate în Statutul ziaristului TVR.

Cele zece reguli ale Organizaţiei Mondiale a editorilor publici de presă legate de Ombudsman:

1.Ombudsman-ul este dedicat protejării şi îmbunătăţirii calităţii jurnalismului, încurajând discursul sincer şi respectuos în privinţa practicilor jurnalistice.

2. Principalul său obiectiv este promovarea transparenţei în interiorul organizaţiei unde lucrează.

3. Lucrează pentru protejarea libertăţii presei şi promovează jurnalismul responsabil şi de înaltă calitate.

4. Parte din activitatea sa este primirea şi investigarea plângerilor despre modul cum au fost tratat unele ştiri şi materiale de presă.

5. Recomandă cel mai potrivit mod de a acţiona, pentru rezolvarea problemelor ridicate de către cititori în plângerile lor.

6. Este un ofiţer independent, acţionând pentru a proteja interesele consumatorilor.

7. Va încerca să rămână neutru şi corect.

8. Va încerca să nu se implice în nicio activitate care ar genera conflict de interese.

9. Explică rolurile şi obligaţiile jurnaliştilor şi meseriei către public.

10. Acţionează ca un mediator între aşteptările publicului şi responsabilităţile jurnaliştilor.

Ce face un ombudsman, conform Statutului Ziaristului TVR:

Art.47 – Comisia de etica si arbitraj ia in discutie dosarele prezentate de catre Serviciul de ombudsman al Societatii, audiaza partile, intocmeste rapoarte si rezolutii ce vor fi inaintate Comitetului director, presedintelui director general sau, in caz de interes major, Consiliului de administratie.
Ziaristii din televiziunea publica au acces la rapoartele si rezolutiile Comisiei.

Art.48 – Se constituie Serviciul de ombudsman al Societatii Romane de Televiziune direct subordonat Comisiei de etica si arbitraj.

Serviciul de ombudsman monitorizeaza abaterile de la prezentul Statut in baza sesizarilor primite si intocmeste documentatia care va fi inaintata Comisiei de etica si arbitraj.

Serviciul de ombudsman primeste de la compartimentele specializate ale Societatii sesizarile publicului referitoare la emisiunile difuzate de postul public de televiziune si incearca sa medieze litigiile dintre public si ziaristi prin scrisori, rectificari sau prin solicitari ale dreptului la replica inaintate Comitetului director.

Serviciul de ombudsman mediaza litigiile referitoare la Statut dintre departamentele Societatii, dintre acestea si ziaristi sau dintre ziaristi.

Art.49 – Membrii Serviciului de ombudsman sunt angajati ai Societatii, cu pregatire jurnalistica si/sau juridica universitara si nu presteaza activitate publicistica nici in cadrul institutiei nici in afara ei.

Ei sunt angajati prin concurs, iar desfacerea contractului de munca nu poate fi facuta fara avizul expres al Comisiei de etica si arbitraj.

Membrii Serviciului de ombudsman nu pot fi membri ai partidelor politice si nici ai asociatilor si sindicatelor afiliate politic.

Structura si marimea Serviciului de ombudsman este stabilita prin organigrama institutiei, in functie de necesitatile Comisiei de etica si arbitraj.

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
A semnat cu Dinamo pe 3 ani, după ce a fost aproape de revenirea la FCSB: ”Cea mai bună alegere”
Capital.ro
Miliarde în joc: piața ambalajelor inteligente și expansiunea care nu se vede la raft
Playtech.ro
Ce salarii au nepalezii, srilankezii și indienii în țările lor. De aceea aleg să muncească în România
Adevarul
Invazia „Buha gamma” în București. Când va scăpa Capitala de fluturii care au ocupat blocurile și spațiile verzi
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Trei minori și părinții lor, transportați de urgență la spital! Căruța în care se aflau a fost spulberată de o mașină, în Târgoviște
iamsport.ro
Membrul Generației de Aur recunoaște: ”Mircea Lucescu mi-a mai dat câte o palmă! Tot timpul îmi spunea: «Copilul meu...»”
MediaFlux
Pensie mai mică pentru mii de români. Ce se schimbă la recalculare
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?