Ucraina interzice intrarea pe teritoriul său a unui mitropolit rus. Moscova protestează

Ucraina a interzis la sfârşitul săptămânii trecute intrarea pe teritoriul său a mitropolitului rus Ilarion, şeful Departamentului pentru relaţii externe în cadrul Patriarhiei Moscovei, o decizie ce a provocat proteste din partea Bisericii Ortodoxe Ruse şi a Ministerului rus de Externe, potrivit Agerpres.
Romania TV
13 mai 2014, 07:21
Ucraina interzice intrarea pe teritoriul său a unui mitropolit rus. Moscova protestează

Suntem surprinşi şi deplângem profund decizia pe care autorităţile ucrainene au luat-o, în condiţiile în care poporul ucrainean este supus unor grele încercări şi în timp ce Biserica Ortodoxă Rusă face tot posibilul pentru a se ajunge la pace şi reconciliere în ţară, la dialog între părţile implicate în conflict şi la încetarea violenţelor”, a indicat luni Patriarhia Moscovei într-un comunicat citat de RIA Novosti.

Autorităţile ucrainene de pe aeroportul din Dnipropetrovsk, în sud-estul Ucrainei, au interzis la 9 mai accesul pe teritoriul Ucrainei a mitropolitului Ilarion, care urma să participe la o ceremonie dedicată mitropolitului Irineu de Dnipropetrovsk, al Bisericii Ortodoxe Ucrainene canonice, subordonată Patriarhiei Ruse, la împlinirea vârstei de 75 de ani.

Ministerul rus de Externe a reacţionat, la rândul său, la incidentul de pe aeroportul din Dnipropetrovsk, calificând decizia autorităţilor ucrainene drept ”un caz de provocare fără precedent” şi cerând, în acelaşi timp, explicaţii din partea Kievului şi scuze pentru comportamentul ireverenţios faţă de un înalt reprezentant al Bisericii Ruse.

Ortodoxismul este majoritar în Ucraina, dar credincioşii săi sunt divizaţi între Patriarhia Moscovei, cea de la Kiev, care revendică mai multe milioane de credincioşi, şi o mică biserică autocefală, cele două din urmă nefiind recunoscute de nicio Biserică Ortodoxă canonică.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Antrenoarea de tenis care predă lecții în pantofi cu toc a generat mari controverse. Imaginile cu ea au devenit virale pe internet
Capital.ro
Am pierdut-o pe cea mai mare actriță a României. Nimeni nu o va putea înlocui. A fost unică!
Playtech.ro
Motivul pentru care lifturile au oglinzi, explicat de experţi. Nu sunt doar de decor, au o funcţie ascunsă
Adevarul
Putin s-a adresat națiunii având în spate o hartă uriașă a Rusiei. Cum stau lucrurile în realitate pe câmpul de luptă din Ucraina, potrivit analiștilor
wowbiz.ro
Primele imagini cu Mihaela Rădulescu, la capela unde este depus sicriul mamei sale. A venit de la Monaco cu o zi înainte de înmormântare, după un zbor cu întârziere | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Nicu Gheară l-a scos din infern, după scandalul care l-a rupt de Gigi Becali: ”Toți mă împingeau în groapă”
MediaFlux
Nicușor Dan anunță un referendum care zdruncină totul. Ce vrea președintele
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet