UCRAINA: Lupte lângă Mariupol. Forţele guvernamentale au lansat ofensiva

Garda națională ucraineană a lansat marți dimineață o ofensivă contra pozițiilor deținute de rebelii separatiști proruși în zona orașului Mariupol, punct strategic situat în sud-estul Ucrainei, a anunțat Consiliul Național de Securitate și Apărare de la Kiev (NSDC), citat de Interfax și Reuters, citate de Agerpres. 
Filip Stan
10 feb. 2015, 14:04
UCRAINA: Lupte lângă Mariupol. Forţele guvernamentale au lansat ofensiva

Secretarul NSDC, Oleksandr Turcinov, ”se află în apropiere de Mariupol, unde unități ale Gărzii naționale au străpuns apărarea inamicului și au trecut la ofensivă”, se arată într-o declarație a NSDC.

În ultimele 24 de ore, cel puțin șapte soldați ucraineni și cinci civili au fost uciși în luptele din estul Ucrainei, au anunțat autoritățile ucrainene și rebelii proruși, în bilanțuri separate.”Șapte soldați au fost omorâți și 23 răniți în lupte și în tirurile asupra pozițiilor armatei”, a spus purtătorul de cuvânt al Statului major al forțelor armate ucrainene, Viaceslav Selezniov, într-o conferință de presă.

În paralel, trei civili au fost uciși și șapte răniți în urma tirurilor de artilerie la Debalțevo, oraș controlat de armata ucraineană, dar în pericol de a fi încercuit de rebelii proruși.

În orașul Donețk, fief al rebelilor, doi civili au fost uciși, potrivit unui bilanț prezentat de primarul separatist. Tiruri de artilerie și de rachete Grad lansate dinspre pozițiile separatiștilor au putut fi auzite luni noaptea și marți dimineață.

Citeşte şi UCRAINA: A început OFENSIVA rusă pentru CUCERIREA oraşului strategic MARIUPOL. Atac cu RACHETE Grad

Violențele din estul Ucrainei au loc în contextul în care Franța, Germania, Ucraina și Rusia negociază un plan de pace care să pună capăt conflictului început în urmă cu 10 luni și soldat cu peste 5.400 de morți.

Reușita acestor negocieri ar putea fi anunțată miercuri, la Minsk, la un summit care îi va reuni pe președinții rus Vladimir Putin, ucrainean Petro Poroșenko, francez Francois Hollande și pe cancelarul german Angela Merkel.

Unul dintre cele mai delicate puncte ale negocierilor pare să fie trasarea liniei de demarcație între cele două tabere, întrucât, în urma recentei ofensive militare, separatiștii proruși au cucerit noi teritorii și nu mai acceptă linia de demarcație ce urma să fie stabilită în baza acordurilor de la Minsk, din luna septembrie.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Soția lui Vali Vijelie le-a pus la punct pe admiratoarele manelistului! Ce "urare" le-a făcut Carmen Rusu
Fanatik.ro
Toate transferurile din Liga Naţională de handbal feminin! Cele mai tari mutări făcute de CSM Bucureşti, Gloria Bistriţa, Rapid şi SCM Râmnicu Vâlcea
Capital.ro
Permis auto 2026. Un document nu mai trebuie adus la ghișeu. Ce acte rămân obligatorii pentru dosar
Playtech.ro
Meseria pentru care se fac cele mai multe angajări în România. Sunt disponibile peste 3.000 de posturi
Adevarul
„Este inuman”. Directoarea de la Colegiul Lazăr din București explică de ce refuză examenul separat de admitere. Ce propune
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Cine suportă costurile tratamentului Alinei Pușcău din America. Dan Alexa, dezvăluiri despre starea modelului: „Costă undeva la jumătate de milion. Situația e gravă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O persoană a fost găsită carbonizată pe DN1, după ce mașina în care se afla a părăsit carosabilul și a fost cuprinsă de foc. Pompierii au intervenit de urgență
iamsport.ro
”Am văzut români prinși, bătuți”. Legenda Stelei, amintiri tulburătoare de la granița cu Iugoslavia
MediaFlux
Traian Băsescu l-a urecheat pe Nicușor Dan: Degeaba a chemat partidele. Le-a dat exact ce voiau să audă
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat