Ucraina: Premierul Arseni Iaţeniuk face apel la Vladimir Putin să respecte acordurile de la Minsk

Premierul ucrainean Arseni Iaţeniuk, aflat luni într-o vizită la Bruxelles, a făcut apel la preşedintele rus Vladimir Putin să respecte acordurile încheiate în septembrie la Minsk, acorduri ce prevăd încetarea focului în estul Ucrainei şi negocieri de pace pentru reglementarea conflictului din regiune.
Alina Costache
15 dec. 2014, 21:32
Ucraina: Premierul Arseni Iaţeniuk face apel la Vladimir Putin să respecte acordurile de la Minsk

Premierul Arseni Iaţeniuk face apel la Vladimir Putin să respecte acordurile de la Minsk.

‘Cerem preşedintelui şi autorităţilor ruse să respecte acordurile (de la Minsk) şi să înceapă un real proces de pace în Ucraina’, a declarat Iaţeniuk, după o întrevedere avută cu secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, potrivit relatării AFP.

‘Cea mai bună soluţie la conflictul din Est este ca Rusia să respecte acordurile de la Minsk’, a insistat premierul ucrainean, cerând Moscovei ‘să-şi retragă trupele şi să înceteze aprovizionarea’ rebelilor proruşi cu arme şi echipamente. Moscova a dezminţit însă, în repetate rânduri, o implicare a sa în estul Ucrainei, aminteşte agenţia citată.

În acelaşi timp, Jens Stoltenberg şi-a exprimat sprijinul pentru premierul ucrainean, care în opinia sa ‘a arătat o dorinţă reală de a găsi o soluţie paşnică la criza’ din estul Ucrainei. ‘NATO va fi alături de dumneavoastră pentru realizarea acestui obiectiv’, a promis secretarul general al Alianţei Nord-Atlantice.

Un acord de încetare a focului a fost încheiat în septembrie la Minsk de către preşedinţii Rusiei şi Ucrainei, Vladimir Putin şi Petro Poroşenko, dar în pofida acestei înţelegeri luptele au continuat, făcând peste 1.000 de morţi de la instaurarea acestui armistiţiu, în timp ce conflictul ucrainean s-a soldat până în prezent cu 4.634 de morţi în cele opt luni de confruntări, conform datelor ONU.

În acelaşi context, Arseni Iaţeniuk a amintit dorinţa autorităţilor proeuropene de la Kiev de a se alătura NATO, precizând însă că aceasta nu va avea loc decât după ce vor fi trecute anumite etape. Şeful guvernului ucrainean a amintit că va trebui mai întâi abrogată legislaţia ce prevede că Ucraina este o ţară ‘în afara oricărui bloc’ militar, apoi vor trebui ‘adoptate şi puse în aplicare reformele’ legate de modernizarea armatei şi de sectorul apărării, ‘pentru a îndeplini criteriile necesare în vederea depunerii candidaturii” Ucrainei la NATO.

Potrivit AFP, Iaţeniuk a solicitat luni Alianţei Atlantice ‘un ajutor suplimentar pentru revizuirea şi redesenarea unei noi strategii de apărare şi securitate naţională’, după ce NATO a decis deja cinci fonduri pentru a ajuta Ucraina să-şi modernizeze armata.

De amintit că, în problema aderării la NATO, preşedintele Petro Poroşenko a promis recent consultarea populaţiei prin referendum, fără a anunţa însă vreo dată în acest sens.

Iaţeniuk s-a întâlnit luni la Bruxelles cu noul preşedinte al Consiliului European, Donald Tusk, şi urmează să participe la primul Consiliu de asociere UE-Ucraina.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Cei mai bogați investitori din fotbalul românesc dau o nouă lovitură de proporții. Sunt aproape să preia magazinele celebre unde sute de mii de români își fac cumpărăturile zi de zi
Capital.ro
Mihai Gâdea provoacă valuri în televiziune. Scandalul ar fi fost unul național: S-a încercat să fiu cumpărat cu geanta de bani
Playtech.ro
Punctul de amendă se modifică în 2026. De când cresc amenzile pentru șoferi
Adevarul
Ce îl așteaptă pe Zelenski în scenariul cel mai negru pentru Ucraina
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
BREAKING NEWS Un avion s-a prăbușit pe un aeroport din SUA! Nu există supraviețuitori
iamsport.ro
A fost bairam! Supărarea ține puțin în Oltenia: jucătorii au aruncat cu bani în lăutari după eșecul din Conference League
MediaFlux
Ce a spus Trump despre întâlnirea cu Nicușor Dan. Se negociază "la sânge"
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet