UDMR cere amânarea intrării în vigoare a OUG 114

UDMR cere amânarea intrării în vigoare a OUG 114 până în 2020, considerând că este necesară modificarea acesteia în peste 40 de puncte.
Romania TV
19 mart. 2019, 14:03
UDMR cere amânarea intrării în vigoare a OUG 114

„Uniunea ar modifica în mai mult de 40 de puncte OUG care prevede schimbări fundamentale în sistemul fiscal şi economic, după ce a precizat, în repetate rânduri, că nu poate fi de acord cu OUG adoptată în grabă de ministerul de resort. Liderul grupului UDMR din Camera Deputaţilor, Korodi Attila, a subliniat faptul că, şi în cadrul dezbaterii parlamentare privind moţiunea simplă împotriva ministrului de Finanţe, UDMR a declarat că va cere amânarea intrării în vigoare a OUG şi iniţierea unei dezbateri parlamentare şi profesionale ample privind acest subiect”, se arată într-un comunicat transmis, marţi, de UDMR.

Potrivit lui Korodi Attila, OUG 114 ar modifica peste 50 de legi cu efect imediat, fără studii prealabile.

„Grupul parlamentar al UDMR consideră că OUG are şi aspecte pozitive, dar include şi măsuri care nu servesc la dezvoltarea sferei economice şi a administraţiilor locale. Prin urmare, pentru ca toţi factorii economici vizaţi să beneficieze de timp suficient pentru a se pregăti în ceea ce priveşte aplicarea prevederilor OUG, UDMR cere amânarea intrării în vigoare a noului act normativ până în anul 2020”, se menţionează în comunicat.

Printre altele, UDMR propune modificări şi în vederea eliminării „taxei pe lăcomie”, considerând că introducerea unei astfel de măsuri, fără realizarea unui studiu de impact, dezavantajează semnificativ persoanele fizice şi companiile.

„În cadrul dezbaterii parlamentare privind OUG nr. 114, UDMR solicită ca fondurile de pensii private să îşi investească fondurile în proiecte strategice, iar capitalul social să fie direct proporţional cu sumele pe care le administrează. Având în vedere faptul că fondurile de pensii private nu gestionează profitabil contribuţiile cetăţenilor la pensiile private obligatorii, este necesar să se acorde acestor fonduri de pensii private posibilitatea de a investi în proiecte strategice, valorificând, astfel, banii contribuabililor”, se mai arată în documentul citat. 

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Imaginile care îți sfâșie inima! Tânărul de 19 ani care a murit în accidentul din Brăila, condus pe ultimul drum
Fanatik.ro
George Puşcaş, out din lot la Dinamo – FCSB! Oficialii au încercat să-l aducă de urgenţă pe Alex Pop de la propria nuntă, dar atacantul a pierdut avionul! Update exclusiv
Capital.ro
Vladimir Putin, prima reacție privind drona de la Galați: Rusia e pregătită să facă o anchetă, nimeni nu poate spune proveniența
Playtech.ro
Câți bani cash ai voie să ai la tine când pleci în vacanță. Regula pe care mulți români nu o cunosc
Adevarul
Un angajat al primăriei a găsit din întâmplare lingouri de aur de 40.000 de euro în timp ce tundea iarba
wowbiz.ro
Primele măsuri după ce o dronă s-a prăbușit în Galați, anunțate de Nicușor Dan: „Consulul Rusiei de la Constanţa a fost declarată persoană non grata, iar consulatul se va închide”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mama criminalului din Târgu Jiu face declarații halucinante! Femeia nu vrea să meargă la morgă și nici la înmormântare: „Ce prostie e asta?”
iamsport.ro
Gigi Becali l-a văzut la Sfânta Liturghie și i-a zis direct: ”Vreau să lucrezi pentru mine!”
MediaFlux
Rusia face un anunț de ultimă oră! Putin ia măsuri după drona căzută la Galați
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți