UE lasă la latitudinea statelor membre dacă permit sau nu cultivarea de OMG

Guvernele europene şi-au dat joi acordul politic pentru o soluţie de compromis care lasă la latitudinea statelor membre dacă autorizează sau interzic cultivarea organismelor modificate genetic (OMG) pe teritoriul lor, şi vor încerca ca acest acord să fie aprobat şi de Parlamentul European, transmite AFP.
Romania TV
12 iun. 2014, 12:44
UE lasă la latitudinea statelor membre dacă permit sau nu cultivarea de OMG

‘Toate statele membre, cu excepţia Belgiei şi Luxemburgului, şi-au dat acordul pentru acest compromis’, a anunţat ministrul grec al mediului, Ioanis Maniatis, a cărui ţară asigură în prezent preşedinţia prin rotaţie a Uniunii Europene.

Noul cadru permite fiecărui stat să interzică un organism modificat genetic pe întregul sau pe o parte din teritoriul său din alte motive decât sănătatea sau mediul înconjurător, precum ordinea publică sau amenajarea teritoriului. De asemenea, statele membre care se opun organismelor modificate genetic nu vor putea interzice tranzitul OMG autorizate pe teritoriul lor.

Acest acord deschide calea pentru cultura OMG în Uniunea Europeană, o măsură aşteptată de producătorii de seminţe de aproape 14 ani.

‘Noul sistem garantează statelor posibilitatea de alegere dacă doresc sau nu să cultive OMG’ a explicat ministrul francez al mediului, Segolene Royal. Însă omologul său luxemburghez, Carole Dieschbourg, şi-a exprimat îndoielile faţă de soluţia găsită din cauza rolului important lăsat companiilor din sectorul biotehnologiei şi totodată a atras atenţia asupra unui val de autorizări pentru cultura OMG în UE.

Citeşte şi România va cultiva soia nemodificată genetic: Min. Agriculturii a semnat declaraţia „Danube Soya”

Acordul politic este însă doar o etapă în procesul de autorizare. Acordul trebuie aprobat de noul Parlament European care va începe să lucreze pe data de 1 iulie.

În ultimii 14 ani, în Uniunea Europeană doar patru OMG-uri au fost autorizate pentru cultură, însă doar unul singur mai este cultivat şi în prezent, soiul de porumb MON810, dezvoltat de compania american Monsanto. Alte două soiuri de porumb (BT176 şi T25) precum şi un soi de cartof dezvoltat de Amflora au fost abandonate. Alte şase cereri de autorizare a culturii de OMG-uri sunt în aşteptare la Comisia Europeană, printre care se numără şi autorizaţia pentru soiul de porumb TC1507 dezvoltat de grupul Pioneer.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Ștefan Baiaram, ofertă de 7.000.000 de euro! Ce echipă a pus banii jos pe atacant. Exclusiv
Capital.ro
Șoferii care trebuie să obțină un alt permis de conducere. Se face solicitare și se achită taxa. Cel național nu este recunoscut
Playtech.ro
Cum reușesc românii să economisească în plină criză economică: „M-a pălmuit realitatea”. Ce sume pun deoparte lunar
Adevarul
Cum îți treci casa pe numele copilului fără să îți pierzi dreptul de a locui în ea
wowbiz.ro
Ultimele ore din viața Aliciei, eleva ucisă pe câmp în Bihor. Mesajul care spune totul despre ea și apelul video făcut înainte de tragedie
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS A fost prins bărbatul suspectat că i-a luat viața fetei de 18 ani găsită pe un câmp din Bihor. Acesta se ascundea într-un lan de rapiță
iamsport.ro
Lovitură la Tribunal pentru omul care visa să ia FCSB! Marian Ceaușescu a izbucnit: ”Șpăgarule!”
MediaFlux
Se schimbă totul în acest weekend. Zodiile cele mai protejate
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi