Ultima oră! Accident rutier grav pe DN 1, soldat cu patru persoane rănite şi una moartă

Accident grav în România miercuri dimineaţa, după ce circulaţia rutieră a fost blocată total, pe DN 1, în judeţul Bihor, unde a avut loc un accident rutier soldat cu patru persoane rănite şi una moartă, informează Centrul Infotrafic din Inspectoratul General al Poliţiei Române.
Romania TV
08 mai 2019, 05:11
Ultima oră! Accident rutier grav pe DN 1, soldat cu patru persoane rănite şi una moartă

Tragedia a avut loc, pe DN 1, între localităţile Borod şi Topa de Criş, judeţul Bihor, a avut loc un eveniment rutier, în care au fost implicate două autoturisme.

În urma impactului au rezultat în final cinci victime, cu multiple leziuni, dintre care una a murit.

Cauza producerii accidentului a fost depăşirea neregulamentară, mai precizează sursa citată.

„Accidentul rutier a fost sesizat la ora 5,54, prin numărul unic 112, apelantul sesizând că sunt şase persoane implicate aflate în trei autovehicule, două autoturisme şi un autocamion, moment în care ISU Crişana a mobilizat la faţa locului trei echipaje de pompieri militari. Din cadrul staţiei Aleşd s-a intervenit cu o autospecială de descarcerare, o ambulanţă B2 (paramedici) şi o autospecială de lucru cu apă şi spumă. De la Oradea s-a deplasat echipajul de terapie de intensivă mobilă al SMURD şi două echipaje ale Serviciului de Ambulanţă Judeţean”, a precizat, pentru AGERPRES, purtătorul de cuvânt al ISU Crişana, maiorul Camelia Roşca.

Ajunse la faţa locului, forţele de intervenţie au acordat primul ajutor celor cinci persoane rănite în accident. În urma accidentului, un bărbat, care se afla în stop cardiorespirator când au ajuns salvatorii, a murit. Trei victime se află în cod verde medical, având răni uşoare, iar una în cod galben medical, cu traumatisme şi contuzii. Acestea au fost transportate la spital pentru investigaţii şi tratamente.

„Dintre persoanele rănite, una, un bărbat, se afla în stop cardiorespirator. S-au efectuat manevre de resuscitare, dar din nefericire fără rezultat. Persoana a decedat”, a precizat reprezentanta ISU Crişana.

Comisarul şef Alina Dinu, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie Judeţean, a confirmat că în accident au fost implicate două maşini şi un autotren (TIR).

„Poliţiştii rutieri efectuează cercetarea la faţa locului pentru stabilirea cauzelor şi împrejurărilor producerii accidentului rutier. Traficul rutier a fost reluat”, a declarat Alina Dinu.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
Cadou de 3000 de euro primit de Sărbători de Mitică Dragomir de la vedeta FCSB-ului. „E Maybach-ul meu”. Exclusiv
Capital.ro
Ce a schimbat, de fapt, Traian Băsescu în România. Dan Voiculescu îl judecă peste ani: O catastrofă irepetabilă
Playtech.ro
Declin demografic accelerat în România. Țara a ajuns la nivelul populației de acum aproape 50 de ani
Adevarul
Serviciile ucrainene lovesc greu în armata rusă. Un avion-cheie a fost scos din luptă înainte de distrugerea submarinului din Novorossiisk
wowbiz.ro
Clipe cumplite pentru Loredana Groza, în prag de sărbători! Tatăl artistei se află în stare gravă la spital: „Tata…fă-te bine”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
EXCLUSIV Ce cadouri se dau de Crăciun în familia lui Dan Negru. Prezentatorul Kanal D a dezvăluit și ce își dorește pentru 2026
iamsport.ro
Gino Iorgulescu a spus totul despre înțelegerea secretă avută cu Dragnea și Ponta: ”A fost benefic pentru tot sportul românesc”
MediaFlux
Anunț oficial cu privire la salariul minim. Cine va suporta noile taxe
stirilekanald.ro
Explozie pe Autostrada A1! Un camion plin cu GPL a sărit în aer după un accident cu un TIR. Imagini șocante
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend