Un bărbat dă statul în judecată pentru că a fost scos din carantină

Un bărbat din Bârlad a dat statul în judecată pentru că a fost scos din carantină. Acesta fusese plasat în carantină instituţionalizată după ce revenise din Grecia. 
Filip Stan
05 mai 2020, 13:44
Un bărbat dă statul în judecată pentru că a fost scos din carantină

Bărbatul a fost trimis acasă după ce a stat 15 zile în carantină instituţionalizată. Acesta s-a dus, însă, direct la Parchet, acolo unde a depus o plângere. Bărbatul spune că înainte de a ieși din carantinã începuse sã se simtă rău și i-a fost teamă să meargă acasă să nu-și îmbolnăvească familia.

Astfel că, acesta a cerut prelungirea carantinei cu încă două săptămâni, dar a fost trimis acasă.

„Am fost în Grecia într-o călătorie de afaceri. Am reusit să închei câteva afaceri si, la întoarcerea acasã, am ajuns în carantinã institutionalizatã. Din pãcate, unii semeni ai nostri nu au înteles gravitatea rãspândirii acestei boli si au ales sã mintã pentru a se întoarce acasã, la familii, chiar dacã acest lucru i-ar fi pus si pe acestea într-un mare pericol.

Ca exemplu, în autocarul în care m-am îmbarcat în Atena pentru a ajunge în România, au fost pasageri veniti din Italia, din zona rosie. La intrarea în tarã nu au declarat acest lucru asa cã au fost pusi în izolare la domiciliu. Din fericire, cei care au fãcut lucrul acesta nu au ajuns pânã la Vaslui si au rãmas în alte zone ale tãrii. În cazul meu, peste douã zile ies din carantinã dar nu stiu sigur dacã sunt sau nu purtãtor al acestui virus. Plus cã existã risc de îmbolnãvire si aici.

Printre noi, este o persoanã trecutã de 60 de ani care, de câteva zile are simptome: nas înfundat, febrã, strãnut. A declarat celor care au grijã de noi aici, în carantinã, cã s-a înecat cu mâncare dar e putin probabil sã strãnuti de la asa ceva”, spunea bărbatul în timpul carantinei, potrivit bzi.ro. 

Citeşte şi STARE DE ALERTĂ în România, după 15 mai. Augustin Zegrean: „Toate restricţiile care vor fi menţinute trebuie stabilite printr-o lege”

DailyBusiness
Cluj: Aproximativ 1.700 de posturi ar putea fi reduse în administrațiile locale
Spynews
Oana Ciocan nu-l mai vrea pe Jador în viața ei? Mesaj cu subînțeles: „Am renunțat...”
Fanatik.ro
Diana Şucu nu a ştiut când soţul ei a intrat în fotbal: “A venit să îmi spună că va lua acţiuni la Rapid! Când am auzit de Genoa, îmi spuneam că nu e adevărat”
Capital.ro
Ajutor în bani de Paște pentru pensionari. Când va fi făcută plata. Florin Manole: Aici avem o mică problemă
Playtech.ro
Când se plantează, de fapt, roșiile. Greșeala pe care mulți o fac primăvara
Adevarul
Electrocutați și forțați să lupte între ei până la moarte. Noi dovezi arată cum comandanții lui Putin își torturează propriii soldați
wowbiz.ro
Elena Gheorghe a anunțat despărțirea în lacrimi! Artista trece prin momente dificile: „Astăzi ne luăm rămas-bun”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
ULTIMĂ ORĂ! Toate zborurile au fost ANULATE până la Paște... Vezi mai mult
iamsport.ro
Ce secret din cariera de jucător încă ascunde Gică Hagi. Fostul său coleg: ”Eu știu ce s-a întâmplat atunci!”
MediaFlux
La ce alimente a renunțat Andreea Esca pentru a se menține în formă. Prezentatoarea Știrilor PRO TV dezvăluie secretul siluetei sale
stirilekanald.ro
Rusia ar fi vrut să orchestreze o tentativă de asasinat asupra lui Viktor Orban pentru a-l ajuta să câștige alegerile
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj