Un bebeluş din Bacău a murit în urma unei pneumonii

O fetiţă în vârstă de nouă luni din comuna băcăuană Răcăciuni a murit după ce a fost diagnosticată de medici cu bronhopneumonie. Acesta este primul deces înregistrat la persoanele diagnosticate cu infecţii ale căilor respiratorii, pneumonie sau bronhopneumonie şi care au primit, în acest an, tratament sub supravegherea unui medic în judeţul Bacău.
Romania TV
04 apr. 2013, 12:58
Un bebeluş din Bacău a murit în urma unei pneumonii

Copilul a fost adus la Spitalul Judeţean de Urgenţă din Bacău în stare foarte gravă, fiind direcţionat în Secţia de Terapie Intensivă, medicii constatând că bebeluşul suferea şi de enterocolită, având, de asemenea, afecţiuni renale şi aflându-se într-o stare de deshidratare avansată, potrivit Agerpres.

„Părinţii au venit cu fetiţa la spital după ce au ţinut-o acasă timp de trei zile în stare de gravă de sănătate. La internare, s-au descoperit multiple diagnostice şi pe acest fond copilul nu a putut fi salvat. De cum s-a prezentat la noi, bebeluşul a fost trimis imediat la Terapie Intensivă, dar a decedat după o zi de tratament”, a declarat managerul spitalului din Bacău, Dan Stoica.

Afecţiunile respiratorii au cunoscut o multiplicare în final de martie şi început de aprilie. Potrivit datelor sintetizate la Direcţia de Sănătate Publică Bacău, numai în decursul acestei săptămâni, 146 de copii şi 122 de adulţi au fost internaţi pentru a primi tratament de specialitate, virozele fiind atât de agresive încât medicaţia de acasă nu şi-a mai făcut efectul.

Purtătorul de cuvânt al DSP Bacău, Anda Dumitrescu, a declarat că în intervalul 25-31 martie se înregistrase la nivelul judeţului „un număr de 1.548 de infecţii acute ale căilor respiratorii superioare şi 399 de pneumonii şi bronhopneumonii”. Potrivit acesteia, numărul cel mai mare de cazuri, 517, se regăseşte la grupa de vârsta 5 – 14 ani.

Dată fiind „agresivitatea virozelor în această perioadă a anului”, medicii recomandă prezentarea la cabinet încă de la primele semne de îmbolnăvire.

DailyBusiness
Cinci membri ai echipajului, salvați, după ce un elicopter și un avion de vânătoare ale Marinei SUA s-au prăbușit în Marea Chinei de Sud
Spynews
Halloween 2025: Idei de costume, decorațiuni și cum să organizezi o astfel de petrecere acasă
Fanatik.ro
Jannik Sinner nu se mai ascunde! Sportivul are o nouă iubită pe care a prezentat-o și părinților
Capital.ro
Noi reguli pentru permisul de conducere. UE impune tuturor țărilor membre. România are termen limită pentru implementare
Playtech.ro
Câte puncte îți trebuie pentru o pensie decentă. Exemplu de calcul pentru 2.500 și 4.000 lei
Adevarul
Război de distrugere: Putin nu mai vrea să cucerească Ucraina, ci să o ruineze
wowbiz.ro
AVEM PRIMA REACȚIE a lui Irinel Columbeanu după ce Monica Gabor s-a întors în România: „Nici nu m-a...”
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, irezistibilă în noua reclamă! S-a încins atmosfera când a apărut în costum de baie
kanald.ro
Doi dintre bărbații care au murit în Munții Făgăraș erau polițiști. Niciunul nu era echipat corespunzător pentru drumențiile montane
Cancan.ro
Ce a făcut mulțimea când Principesa Margareta și Principele Radu au ajuns la sfințirea Catedralei Mântuirii Neamului
iamsport.ro
Uluitor! ”Singurul reproș” al lui Prunea pentru Gâlcă după victoria clară a Rapidului: ”De ce nu?”
MediaFlux
Bani în plus la pensie. Aproape un milion de vârstnici sunt beneficiari
stirilekanald.ro
Câtă durere! Alina a murit în urma unei crize de astm bronșic. Tânăra de 30 de ani era mama unei fetițe de 7 ani: „Oamenii ca ea nu se uită ușor”
substantial.ro
Confidențialitate și profesionalism în activitatea unui detectiv Timișoara