Un bucătar celebru aruncă bomba: Un prieten cu laborator de testare mi-a comunicat că-n pepenii românești testați de el a găsit de 30 de ori mai mulți nitrați decât e maxim admis legal

Nici pepenii românești nu mai sunt siguri pentru consum. O spune bucatarul Adrian Hădean. După ce a avut probleme digestive ca urmare a consumului de pepene, bucătarul a dezvăluit că a aflat de la un prieten care a testat mai mulți pepeni că a găsit de 30 de ori mai mulți nitrați decât e maxim admis legal.
Alina Costache
13 aug. 2024, 09:06
Un bucătar celebru aruncă bomba: Un prieten cu laborator de testare mi-a comunicat că-n pepenii românești testați de el a găsit de 30 de ori mai mulți nitrați decât e maxim admis legal

Adrian Hădean aruncă bomba în privința pepenilor românești în acest sezon. Bucătarul a dezvăluit că în pepenii românești testați de un prieten a găsit de 30 de ori mai mulți nitrați decât e maxim admis legal.

„Hai că-i aproape gata sezonul pepenilor, și n-am zis nimic pe tema asta pentru că am vrut să fiu cât mai precis că nu vorbesc tâmpenii. Plecând de la impresia că anul ăsta pepenii românești s-au dus dracului (Doamne iartă-mă), impresie solidificată de faptul că am fost afectat digestiv mai bine de o lună de zile, și nu ușor, afectare care a încetat la o săptămână după ce am scos lubenița din meniu, am început să mă uit în stânga și-n dreapta, să văz dacă-s singurul în situația asta”, a povestit bucătarul Adrian Hădean, pe Facebook.

Citește și: Ce se întâmplă dacă mănânci pepene roșu zilnic. Specialiștii au dat verdictul: „Cercetările asta arată”

„Nu sunt, asta am aflat. Ba mai mult, un prieten cu mijloace (adică are laborator de testare) mi-a comunicat că-n pepenii românești testați de el a găsit de 30 de ori mai mulți nitrați decât e maxim admis legal. Înțeleg că agricultura-i grea și că anul ăsta a fost unul teribil, dar ani ca ăsta sau mai răi o să mai tot fie, și dacă ne batem joc de ce mâncăm, o să avem în plus și problema asta”, a continuat  Adrian Hădean.

Citește și: Dieta cu pepene roșu, bombă ascunsă pentru sănătate. Efectele nocive pe care le are consumul excesiv de fructe asupra corpului

Bucătarul a propus și o eventuală soluție pentru această situație.

„Dacă aș fi statul român, n-aș mai autoriza nici o piață fără propriul laborator de testare, și dacă aș fi piață, n-aș lăsa pe nimeni să vândă oravă. Iubim produsul românesc, mă tot ambalez să promovez ideea de ani buni, da’ parcă nici să ne căcăm pe noi de dragul ideii nu-i amuzant”, a concluzionat Adrian Hădean.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Dana Roba și-a dus fetițele din țară! Make-up artistul a plecat în vizită la sora ei
Fanatik.ro
Cine este fotbalistul din SuperLiga care a livrat informații în Grecia despre Universitatea Craiova: „El e foarte mobil și ține mingea”
Capital.ro
Se pregătește un partid pentru Călin Georgescu: Un brand autodefinit drept mesianic. Nu va renunța!
Playtech.ro
Cât contează salariul din ultimii ani la calculul pensiei. Exemple concrete de calcul
Adevarul
Va reuși UE să finanțeze Ucraina cu banii Moscovei? Ce spun eurodeputații români
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ce au găsit specialiștii legiști pe corpul neînsuflețit al Rodicăi Stănoiu, fosta ministră a Justiției. Autopsia a fost finalizată
iamsport.ro
Șocant! Ce a pierdut un român în Donbas în urma războiului din Ucraina: 'Vor intra în posesia Rusiei'
MediaFlux
Dispare ajutorul de șomaj din România? Anunțul zilei
stirilekanald.ro
Tragedie într-o școală din Rusia. Un elev de 10 ani a fost ucis de un coleg de 15 ani. Criminalul a filmat atacul
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”