Un bucureștean, cel mai mare client Glovo din România. A făcut comenzi de peste 27.000 de euro în 2023

Un bucureștean este cel mai mare cheltuitor client Glovo din România. În 2023 a plasat comenzi de peste 27.000 de euro, arată un raport al companiei. Din același raport aflăm că bucureștenii ocupă primul locul în topul celor care lasă bacșiș.
Alina Costache
08 dec. 2023, 10:18
Un bucureștean, cel mai mare client Glovo din România. A făcut comenzi de peste 27.000 de euro în 2023

În ceea ce privește numărul de comenzi, România se situează pe locul întâi în regiunea Europei de Sud-Est și pe doi, la nivel mondial, din cele 25 de țări în care operează Glovo, după Spania, transmite Glovo într-un comunicat. În țară, cele mai multe comenzi au fost date de un bucureștean. În 2023, în total, utilizatorul a plasat comenzi în valoare de 137.226 lei (peste 27.000 euro).

În 2023, clienții au comandat cel mai des burgeri, shaorma și pizza. Topul celor mai apreciate bucătării fiind format din cea americană, cu o creștere a cererii de două ori comparativ cu 2022, urmată de preparatele cu specific italian și de bucătăria orientală. De asemenea, românii au plasat cu 27% mai multe comenzi de pește și fructe de mare și cu 26% mai multe deserturi față de anul trecut.

În privința numărului de comenzi, un constănțean este campion. În 2023, a efectuat 1340 de comenzi, în medie 3.5 comenzi pe zi.

Clienții din România plasează cele mai multe comenzi în zilele de vineri, joi și miercuri, mai ales pentru cină, 25% dintre comenzile din ultimul an au fost înregistrate între orele 18:00 – 20:00.

Citește și: Glovo: Românii au sărbătorit calificarea naționalei de fotbal cu burgeri, shaorma și pizza

Clienții Glovo din România au preferat să își facă tot mai des cumpărăturile casnice online, iar comenzile de la supermarket au crescut cu 40 de procente. Cele mai multe comenzi de la supermarket sunt plasate, deseori, la finalul săptămânii, în zilele de vineri și sâmbătă. Cea mai mare comandă plasată prin Glovo în 2023, din punct de vedere al numărului de produse, a avut 117 articole de la un supermarket.

”Comenzile plasate din Glovo Express au înregistrat o creștere de 40%. Supermarketurile Glovo Express sunt spații comerciale special gândite pentru cumpărături de proximitate, oferind produse de larg consum și nu numai, cu livrare ultra-rapidă, sub 30 de minute, având oferta de produse listată exclusiv virtual, în aplicație pentru utilizatorii din București, Brașov, Iași, Cluj-Napoca, Constanța și Timișoara”, se mai arată în comunicatul Glovo.

Comenzile de produse cosmetice au crescut cu 228% anul acesta, iar comenzile pentru electronice au înregistrat o creștere de 68%. Potrivit datelor din platformă, cea mai scumpă comandă plasată pe Glovo în România în 2023 îi aparține unui bucureștean care a cheltuit peste 35.000 lei pe un laptop de gaming și o trotinetă.

Citește și: Fotografia virală cu un curier Glovo! Bărbatul își duce copilul la școală în timp ce transportă mâncare pe bicicletă: „Erou adevărat! Îți dau lacrimile când vezi așa poză!”

România se află pe locul doi la nivel mondial în ceea ce privește bacșișul oferit curierilor. Aproximativ 20% dintre utilizatorii din Capitală lasă tips, topul orașelor cu cei mai darnici clienți fiind completat de locuitorii din Sinaia (18.82%) și cei din Turda (15.62%).

 

 

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Tragedie! Un pilot de curse a murit împreună cu întreaga familie într-un accident aviatic
Capital.ro
Doliu în presa din România. O jurnalistă s-a aruncat de la etajul 7 și a murit. Ce mesaj a postat înainte: Dă-mi, Doamne…
Playtech.ro
Truc vechi pentru a încălzi caloriferele mai tare. Nu trebuie să umbli la termostat
Adevarul
Cine erau tinerii morți în accidentul din Bacău. Urmau să anunțe de Crăciun că vor avea un copil
wowbiz.ro
Primele imagini cu Mihaela Rădulescu, la capela unde este depus sicriul mamei sale. A venit de la Monaco cu o zi înainte de înmormântare, după un zbor cu întârziere | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Bölöni l-a numit ”cel mai bun din Europa” pe fotbalistul Generației de Aur: ”Peste Beckenbauer! Era elegant și eficace”
MediaFlux
Vechime la pensie diferită! Românii care vor avea parte de alt calcul
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet