Un călugăr budist japonez a reuşit să ţină timp de 9 zile un post negru extrem

Un călugăr budist japonez în vârstă de 41 de ani a reușit să țină un post extrem în care timp de 9 zile nu a mâncat, nu a băut și nu a dormit, un ritual pe care din al doilea război mondial doar 13 persoane au reușit să-l ducă la îndeplinire, ultima dată în urmă cu opt ani, relatează miercuri EFE.
Iulian Tudor
21 oct. 2015, 13:43
Un călugăr budist japonez a reuşit să ţină timp de 9 zile un post negru extrem

La încheierea postului, călugărul Kogen Kamahori a ieșit pe picioare, deși asistat de două persoane din lăcașul sfânt Monte Hiei (vestul Japoniei) unde a stat închis timp de nouă zile, au informat mass-media locale, informează Agerpres.

Citeşte şi Performanţă uluitoare a unui călugăr shaolin. Poate să stea într-un deget VIDEO

El a fost întâmpinat de aproximativ 600 de călugări care l-au felicitat pentru această mare reușită. Kamahori a reușit să încheie cu succes acest post negru cunoscut sub numele de ‘doiri’, care este cea mai dură probă din cadrul marii încercări cunoscute drept ‘kaihogyo’ — o perioadă de 1.000 de zile de antrenament ascetic prin care se aspiră la iluminare.

Pentru a putea ține postul ‘doiri’, călugărul trebuie mai întâi să efectueze, de-a lungul a cinci ani, 700 de zile de drumeții pe munte parcurgând între 30 și 40 de kilometri pe zi. În cadrul ‘doiri’, pe lângă faptul că nu mănâncă nu bea și nu doarme, călugărul nu are voie să se stea culcat și trebuie, în cele 182 de ore cât durează ritualul, să recite versete de 100.000 de ori.

Doi călugări îl asistă în orice moment pe cel care se confruntă cu „proba morții” astfel încât să nu adoarmă. Inițial postul ‘doiri’ dura zece zile, dar a fost scurtat pentru a evita pericolul de moarte al celor care se supun acestei probe extreme.

Ritualul „kaihogyo” este practicat de școala japoneză Tendai înființată pe muntele Hiei în jurul secolului al IX-lea. Cele 1.000 de zile trebuie împărțite de-a lungul a șapte ani și se crede că mai puțin de 50 de persoane au reușit să ducă la îndeplinire acest ritual în secolul al XIX-lea.

Kogen Kamahori a început ritualul ‘kaihogyo’ în martie 2011 și preconizează să-l încheie în septembrie 2017.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Poate Diana Șoșoacă să-l dea jos pe Nicușor Dan? Suspendarea președintelui, tot mai vehiculată în zona suveranistă: „CCR nu poate să blocheze”
Capital.ro
Instabilitatea politică lovește economia. Energie și carburanți mai scumpi pentru români
Playtech.ro
Județul unde te angajezi imediat. Aproape 500 de locuri de muncă disponibile. Se caută personal calificat și necalificat
Adevarul
„Se întâmplă o dată la 20 de ani”. Radu Berceanu a vorbit la „Interviurile Adevărul” despre șansa rară a PNL
wowbiz.ro
Gestul care a dat-o de gol pe Andreea Ibacka! Se întâmplă după zvonurile legate de divorț
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Virusul de pe nava de croazieră a ajuns în Europa. O femeie internată are simptomele compatibile cu infecția cu hantavirus
iamsport.ro
Radu Miruță, veste îngrozitoare pentru Gigi Becali: ”Mă voi asigura că aceste lucruri se vor întâmpla în zilele următoare”
MediaFlux
Carduri cu bani pentru carburanți, pentru o categorie de români. Unde se depun dosarele și cine se încadrează
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR