Un copil de 15 luni îşi cere dreptul la viaţă. Ajutaţi-l

Ionescu Mina Alexandru are un an şi trei luni, iar înainte de Crăciun i-a fost diagnosticată o tumoră la rinichi. Acum are nevoie de un tratament chimioterapeutic dur şi alternat cu şedinte de radioterapie.
Romania TV
25 ian. 2012, 17:49
Un copil de 15 luni îşi cere dreptul la viaţă. Ajutaţi-l

Pentru familia micuţului Ionescu Mina Alexandru, sărbătorile de iarnă din 2011 au fost cele mai triste trăite până acum, pentru că în data de 22 decembrie ei au aflat că fiul lor, în vârstă de numai 1 an si 3 luni, are o tumoră la rinichi. Pe 27 decembrie 2011, copilaşul a fost operat la spitalul Grigore Alexandrescu, tumora fiindu-i scoasă cu rinichi cu tot, cu o parte din ureter si 2 ganglioni, iar din ianuarie 2012 a început chimioterapia la spitalul Budimex.

Deşi la început medicii au crezut că este vorba de un nefroblastom (o variantă mai uşoara de cancer), analizele au arătat că este vorba de un sarcom renal cu celule clare, o formă mai rară, care necesită un tratament chimioterapeutic dur şi alternat cu şedinte de radioterapie. Din cauza vârstei mici şi a radioterapiei (în ţară aparatele nu sunt aşa de precise), tratamentul ar fi de preferat să se facă în străinătate, la Viena, la spitalul Sf. Anna sau în Franţa.

Cei ce doresc să-l ajute pe micuţul Alexandru Mina Ionescu, pot face donaţii în bani în următoarele conturi

Nume beneficiar: Alexandru Mina Ionescu

LEI – RO04MILB0000000002948361

EURO –  RO84MILB0000000002948376

SWIFT: MILBROBU

BANCA MILLENNIUM

SUCURSALA DRISTOR

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ultimele imagini cu femeia dispărută după o intervenție chirurgicală! Doi bărbați au târât-o pe jos
Fanatik.ro
Gerard Pique i-a scris un mesaj simplu, însă Shakira l-a uimit cu răspunsul ei: ”Doamne, nu e normală”
Capital.ro
Reguli noi pentru cetățenii fără buletin. Lege pentru persoanele care au împlinit 18 ani
Playtech.ro
Câți litri de alcool poţi produce în gospodărie fără să încalci legea. Noile limite propuse de Parlament, aşa nu vei plăti accize
Adevarul
Un membru al juriului din R. Moldova explică de ce România a primit doar 3 puncte la Eurovision: „Și juriile lor sunt incompetente?”
wowbiz.ro
Cazul morții medicului Cristian Staicu ia o turnură neașteptată. Ce au descoperit anchetatorii
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Tir făcut bucăți pe un drum din Republica Moldova. Doi români și-au pierdut viața în urma accidentului violent
iamsport.ro
Ilie Dumitrescu, atacat de un fost colaborator: ”Nu trebuia să aleagă FRF. A făcut un gest mârșav și laș”
MediaFlux
Probleme mari la ANAF! Românii se plâng, Ministerul Finanțelor promite un nou portal mai simplu
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi