Un elev de clasa a treia din Constanța își terorizează colegii de la școală. Poliția a intervenit

Poliția a fost solicitată să intervină la o școală gimnazială din Constanța, după ce un elev de clasa a treia și-a lovit colegii și și-a înjurat învățătoarea
Alina Costache
05 iun. 2024, 18:11
Un elev de clasa a treia din Constanța își terorizează colegii de la școală. Poliția a intervenit

Un elev din Constanța își agresează și își înjură colegii și învățătoarea. Directoarea școlii a fost nevoită să cheme poliția, iar părinții elevilor au ieșit la protest.

Potrivit mai multor relatări, elevul de clasa a treia o înjură frecvent pe învățătoare, iar pe colegi îi și bate. Situația s-a agravat și a devenit intolerabilă pentru părinți, care nu mai vor să-și lase copiii la școală. Aceștia susțin că din ce în ce mai des, copiii lor ajung acasă cu urme de lovituri pe corp.

„A fost agresat de cel puțin 3 ori. Erau într-o pauză. Băiatul era bătut în curte de acest copil. A fost lovit, tăvălit pe jos. Când fetița si-a văzut fratele lovit, a intervenit și ea. Astfel de situații sunt zilnice și mai sunt și agresiunile verbale și starea care domnește în aceasta clasă”, a spus unul dintre părinți, poitrivit Antena 3 CNN.

Elevul din Constanța s-a transferat de mai multe ori

Elevul a cauzat probleme de-a lungul timpului, iar acum, este înscris la Școala 45. Acesta s-ar fi transferat la mai multe unități de învățământ, iar acum, a devenit voilent. Inițial, acesta a fost agresiv doar cu băieții, după care a continuat cu fetele.

„Este o situație delicată cu care ne confruntăm, o situație pe care nu mai stim cum să o rezolvăm. (Elevul-problemă) înjură, aruncă cu obiecte în colegii lui. Nu mai vrem să ne trimitem copiii la școală și să ne temem că sunt bătuți”, mărturisește mama unui alt copil de la Școala Gimnazială 43, conform Antena 3.

Învățătoarea recunoaște că situația este reală și a confirmat că poliția a fost chemată la școală prin apel la 112, vineri, 17 mai, după ce băiatul a agresat patru fetițe.

Citește și: Scandal într-o școală din Târgu Jiu! Părinții refuză să își mai trimită copiii la școală, din cauza unui elev agresiv

Cu toate acestea, Inspectorul școlar șef Sorin Mihai spune că situația poate fi gestionată la nivelul școlii.

„În primul rând, să avem în vedere colaborarea instituțională (…) și avem o comisie de prevenire a violenței. Trebuie colaborare, comunicare, legătura care se face cu DGASPC (…) Pentru situațiile de violență, se stabilește un manager de caz, sunt măsuri luate la nivelul unității de învățământ și care trebuie monitorizate”, a declarat inspectorul școlar șef.

Citește și: Părinții din Bihor care și-au retras copiii de la școală pentru a face homeschooling, obligați să-i reînscrie pe copii în învăţământul general obligatoriu

DailyBusiness
Un profesor a făcut, anul trecut, 1,5 milioane de lei din meditații! Câți bani au declarat la ANAF, în total, cei care pregătesc elevii în particular
Spynews
Ultimă oră! Accident grav în Capitală! O mașină s-a răsturnat în urma impactului puternic
Fanatik.ro
Giovanni Becali, detalii sfâșietoare despre situația lui Dan Petrescu: ”Vreau să aud niște vești că e mai bine. Dar nu le aud!”
Capital.ro
INDAGRA & INDAGRA FOOD 2025. Peste 35.000 de vizitatori și parteneriate care dau rezultate. Evenimentul confirmă rolul strategic pentru agricultura României
Playtech.ro
Tichete sociale 2025: Pensionarii cu venituri mici pot cere a 13-a pensie. Suma e fixă și se acordă doar la cerere
Adevarul
Momentul în care două ambarcaţiuni se ciocnesc în Deltă, iar un bărbat e aruncat în aer: „Băi, nebunilor! / Nu v-am văzut, pe cuvânt”
wowbiz.ro
El știe unde e Dani Mocanu! Ce se întâmplă acum cu artistul și evenimentele la care urma să cânte, în timp ce poliția îl caută în toată România
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Ajutorul de deces 2025: Câți bani se acordă și cine poate beneficia de această indemnizație
iamsport.ro
Candidat surpriză pentru Primăria Capitalei. Fostul finanțator din fotbal și-a anunțat înscrierea în cursa electorală
MediaFlux
ANAF începe o nouă rundă de controale drastice. Cine sunt cei vizați
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru românii care vor credite!
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume