Un fost agent de pază a luat 30 de ostatici într-un centru comercial din capitala filipineză Manila

Un fost agent de pază a deschis luni focul într-un centru comercial din Filipine şi a luat ostatici, au anunţat autorităţile şi poliţia locale, transmite DPA.
Romania TV
02 mart. 2020, 07:44
Un fost agent de pază a luat 30 de ostatici într-un centru comercial din capitala filipineză Manila

Incidentul a avut loc la etajul 2 al centrului V Mall situat în districtul San Juan al capitalei filipineze, Manila, a anunţat primarul districtului, Francisco Zamora. El a adăugat că un agent al firmei de pază şi securitate a fost rănit. Acesta a fost dus la spital, iar starea sa este stabilă, informează Agerpres.

Suspectul, un fost agent de pază la aceeaşi firmă care fusese concediat, a luat ostatici 30 de angajaţi ai centrului comercial, într-un birou administrativ, a explicat Zamora.

”Negociem cu autorul luării de ostatici eliberarea acestora”, a precizat primarul districtului San Juan.

Suspectul este înarmat şi a susţinut că are asupra sa inclusiv grenade.

”El are ranchiună împotriva conducerii mall-ului şi al agenţiei de pază şi vrea să-şi exprime repulsia faţă de ce i s-a întâmplat”, a adăugat Zamora.

Sute de cumpărători şi angajaţi au fost evacuaţi din centrul V Mall atunci când au fost auzite împuşcăturile, la scurt timp după deschiderea centrului comercial.

Poliţia a izolat mall-ul şi autorităţile au cerut publicului să nu se apropie de zonă.

Citeşte şi: Ungaria, măsuri radicale după ce Turcia a dat drumul la mii de refugiaţi în Europa

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Cine este personajul celebru care intră în rolul uneia dintre Furnicuțe, la Denise Rifai. Va fi responsabil de provocările zilnice
Fanatik.ro
Ghinionul colosal din cariera lui Mircea Lucescu: De la destrămarea marelui Dinamo, la bara nenorocită a lui Stanciu…
Capital.ro
Promisiunea lui Călin Georgescu. A renăscut speranța, după decizia din justiție: Nu vă las singuri!
Playtech.ro
Prețul mielului în Piața Obor 2026. Cât trebuie să scoți din buzunar pentru masa de Paște
Adevarul
Singurul an în care nu s-a aprins Lumina Sfântă de la Ierusalim
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de Mircea Lucescu înainte să moară! Ce mărturisire cutremurătoare a făcut „Il Luce”: „Gata, s-a terminat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce le-a spus Mircea Lucescu medicilor, în timp ce se afla pe patul de spital: „Îmi doresc să mor pe terenul de fotbal”
iamsport.ro
”Mama mi-a spus în ultimele zile de viață ale lui tata: «Nu mai vii să îl vezi, mergi peste tot în lume după Lucescu. Ajung să cred că l-ai iubit pe Mircea mai mult decât pe el!»”
MediaFlux
Joia Mare, zi importantă pentru creștini. Ce este interzis astăzi? În biserici se citesc cele 12 Evanghelii
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj