Un malware Android, „deghizat” în antivirus, te poate stoarce de 100 de dolari

Pentru că dezvoltatorii de malware sunt foarte agresivi, iar Android-ul este oaza lor de finantare, noile exemple de viruşi nu vin ca o surpriză.
Romania TV
25 iun. 2013, 14:16
Un malware Android,

Deseori apar solutii malware pentru terminalele cu Android, fenomenul este atat de popular, mai ales printre cei care frecventeaza magazine de aplicatii neoficiale. incat astfel de evenimente nici macar nu mai sunt privite ca stiri. Cu toate acestea, uneori mai facem si exceptii pentru a descrie virusii care sunt rezultatul unui anumit nivel de creativitate.

Cei de la Symantec au descoperit un virus care se mascheaza ca antivirus si va tine telefonul blocat contra valorii de 100 dolari. Similar cu o situatie de luare de ostatici, telefonul se misca din ce in ce mai greu pana ajungeti sa vedeti salvarea iubitului vostru aparat doar cu  plata generoasei sume de bani.

Află cum se numeşte acest malware periculos pe Playtech.ro.

DailyBusiness
Sébastien Lecornu, premierul Franței, suspendă reforma pensiilor pentru a evita prăbușirea guvernului
Spynews
Cristina Cioran, însărcinată pentru a treia oară? „Poate chiar acum am o veste”. Cum este viața ei cu doi copii
Fanatik.ro
Mircea Lucescu dă de pământ cu Austria și Ralf Rangnick: “Au venit foarte aroganți! 10-0 cu San Marino le-a luat mințile”
Capital.ro
Cardurile cu 500 de lei expiră pe 31 octombrie și banii se pierd. Ce români mai au 2 săptămâni să-i cheltuiască
Playtech.ro
Ce este DUC-ul, actul fără de care şoferii din Italia nu pot circula. A ajuns să coste 70 de euro
Adevarul
Rusia testează o „tactică ciudată” pe frontul din Donețk
wowbiz.ro
Ea este mama ucisă pe trecerea de pietoni, în Berceni! Elena avea 35 de ani, iar acasă o mai aștepta un copil
Economica.net
Dispare o bancă cu zeci de mii de clienți în România. Ce se întâmplă mai departe
Prosport.ro
Tudor Băluță și-a scos la mall soția exotică: frumoasa din Republica Dominicană și-a expus naturalețea în toată splendoarea
kanald.ro
Doliu în familia Denisei Răducu! Fratele vitreg al regretatei cântărețe a murit
Cancan.ro
Șoferul care a ucis-o pe Elena pe trecerea de pietoni din Berceni încearcă să scape de o pedeapsă mai gravă? Gestul făcut e revoltător
iamsport.ro
'100 de milioane!' Imagini din satelit. Ce se 'ascunde' în spatele bazei FCSB-ului. Becali: 'Eu nici nu știam'
MediaFlux
Se scumpesc lemnele de foc! Urmează o iarnă cruntă pentru români
stirilekanald.ro
VIDEO Filmul tragediei din Berceni! Imaginile filmate surprind momentul în care femeia este spulberată de pe trecerea de pietoni în timp ce împinge căruciorul
substantial.ro
Când sunt Moșii de toamnă în 2025